Żółwie to mało inwazyjne zwierzęta, dzieli się na ponad 300 gatunków i ponad 100 podgatunków. Żółwie są jajorodne, bez względu na to, czy są wodne czy lądowe, roślinożerne czy mięsożerne. Ciekawostką jest fakt, że żółwice mogą wybierać niejako płeć swoich potomków. Jeśli złożą jaja w miejscu suchym i ciepłym – wylęgną się samice, w miejscu wilgotnym i zimnym – samce. Jeśli temperatura i wilgotność będzie pośrednia – wylęgną się osobniki obu płci. Żółwie pochodzą z okresu mezozoiku i paleozoiku, czyli ok. 250 mln lat temu. W takiej formie, prawie niezmienionej, przetrwały do dziś.
Żółw grecki i czerwonolicy
Najczęściej w sklepach zoologicznych spotkać można żółwie greckie i żółwie czerwonolice – wodne.
Żółw grecki jest roślinożerny, do mieszkania potrzebuje terrarium z lampą do wygrzewania. Można go karmić gotowymi pokarmami dla żółwi, a także jabłkiem, marchewką czy owocami. Nie wolno podawać żółwiom mleka!
Żółw czerwonolicy jest żółwiem wodno – lądowym, do życia potrzebuje akwarium z wyspą, oświetloną lampą, gdyż bardzo lubi się wygrzewać. Żółwie czerwonolice należy karmić specjalnymi karmami, głównie jest mięsożerny, chociaż nie pogardzi również roślinami.
Jak pielęgnować żółwia?
Pielęgnacja żółwi nie jest trudna, ale należy zwracać uwagę na kilka ważnych szczegółów:
- żółwie nie znoszą zmian temperatury, muszą mieć ciepło. Wystarczy kilka chłodniejszych dni i zaczynają chorować,
- złe karmienie również wywoła u nich chorobę,
- żółw może żyć w mieszkaniu bez konieczności trzymania go w terrarium (z wyjątkiem wodnych żółwi), należy natomiast zabezpieczyć mieszkanie i usunąć wszystkie drobne części, które mógłby połknąć,
- upadek, nawet z niewielkiej wysokości, może skończyć się dla żółwia tragicznie!
Żółw to przyjazne stworzenie
Żółw jest dość przyjaznym stworzeniem, chociaż nie oczekuj od niego wyrazów sympatii na twój widok, to nie pies. Jednak jeśli prowadzisz taki tryb życia, który uniemożliwia posiadanie bardziej absorbującego zwierzęcia – żółw będzie dobrym wyborem. Do tego ma również cenną cechę: jest długowieczny, więc będzie twoim towarzyszem niemal przez całe życie.
Źródło: „Zwierzęta w domu”, Mirosław Huszcz