Każdy wie, że śmiech to zdrowie – stare polskie przysłowie jest na co dzień obecne w naszym życiu. Czy zastanawiałaś się jednak, jak dokładnie śmiech wpływa na Twój organizm i dlaczego warto się śmiać?

Śmiech nic nie kosztuje, nie ma skutków ubocznych, a jedna minuta serdecznego śmiechu daje taki efekt, jak 45 minut leżenia i relaksowania się! Przy tym wspomaga działanie każdej terapii i jest równie zdrowy co uprawianie sportu (a przy tym męczy znacznie mniej…).

Wpływ śmiechu na organizm

Śmiech uśmierza ból, obniża poziom stresu i osłabia stany zapalne. Wszystko dzięki endomorfinie, wydzielanej podczas śmiania się. Ten związek, w działaniu podobny do morfiny, jest naturalnym strażnikiem ciała – nie dość, że pomaga się zrelaksować, to neutralizuje poziom adrenaliny. Dlatego histeryczny śmiech nie jest objawem złym – to reakcja organizmu na zbyt wysoki poziom adrenaliny!

Śmiech nie pozostaje bez wpływu na mięśnie. Pamiętaj, że podczas śmiania się pracują nie tylko mięśnie twarzy – rozluźniają się mięśnie ramion, rąk i nóg a mięśnie brzucha wykonują gwałtowne skurcze. Przy tym podwyższona aktywność mięśni twarzy poprawia ukrwienie skóry twarzy, dzięki czemu jest lepiej odżywiona – nie ma lepszego sposobu na młody wygląd, niż regularna dawka śmiechu.

Jakby tego było mało, śmiech znacząco pogłębia oddech. W proces śmiania się zaangażowane są mięśnie brzucha i przepona, dzięki czemu płuca napełniają się silniej i opróżniają sprawniej. Śmiech to świetny sposób na oczyszczenie płuc. Do tego taka podwyższona wentylacja płuc obniża ciśnienie tętnicze, i powoduje zwolnienie rytmu serca.

Profilaktyka w śmiechu ukryta

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, że często choroby wynikają ze zmartwień, jakie nas spotykają. Nie powinno zatem dziwić, że porządna dawka śmiechu potrafi nie tylko zapobiegać rozwojowi chorób, ale też je leczyć! Wpływem śmiechu na zdrowie zajmuje się nawet specjalna gałąź medycyny – gelotologia!

Dzięki zbawiennemu wpływowi na pracę płuc i mięśni brzucha, śmiech jest bardzo wskazany zwłaszcza przy astmie, skurczach żołądka, migrenach i stanach zapalnych układu trawiennego. Śmiech poprawia pracę narządów w rejonie brzucha i usprawnia usuwanie przez nie ciał obcych.

Jednak śmiech pomaga również na mniej poważne problemy – skutecznie usuwa zmęczenie, likwiduje stany depresyjne, bóle i… poprawia potencję. Wieczorna dawka śmiechu sprawi, że moc będzie upojna, a uwolniony od stresu i napięcia organizm zaśnie zdrowym, spokojnym snem. Więc śmiejmy się jak najczęściej – śmiech to zdrowie, nie tylko w przysłowiach!