Nadmierna potliwość stóp to przykra choć częsta męska dolegliwość. Na szczęście są sposoby na tę przypadłość.

Każdy się poci. Niektórzy jednak pocą się bardziej niż inni. A ponieważ stopy należą do tych części ciała, które mają najwięcej gruczołów potnych (nawet tysiąc na samych podeszwach) sprawiają szczególne problemy. Z nadpotliwością stóp, niekomfortową i utrudniającą życie, można jednak walczyć. Oto dziewięć popularnych sposobów.

#1: Dezodoranty do stóp

Stosunkowo prosty sposób. Każdego dnia należy, po umyciu stóp, spryskać je specjalnym dezodorantem. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, a także ograniczają wydzielanie potu. Niektóre zawierają także mentol, który daje uczucie chłodu. Wykorzystując środki przeciw poceniu stóp z powodzeniem można pozbyć się objawów tej nieprzyjemnej przypadłości.

#2: Myć mydłem antybakteryjnym

Warto także zadbać o higienę. Stopy, które nadmiernie się pocą dobrze jest myć nawet trzy razy dziennie. Dzięki wykorzystaniu mydeł antybakteryjnych można pozbyć się przykrego zapachu. Warto pamiętać o tym, że świeży pot jest zwykle bezwonny, problemy pojawiają się później.

#3: Spróbować soli

Nie tylko specjalne mydła pomagają powstrzymać pracę gruczołów potnych. Można do tego wykorzystać także sól. Wystarczy pół litra wody i pół szklanki soli, żeby przygotować odpowiednią kąpiel. Po umyciu stóp nie należy płukać a od razu wytrzeć. Dzięki temu sól zostanie na skórze i wysuszy ją.

#4: Kwas borowy

Starym i sprawdzonym sposobem na nadpotliwość stóp jest kwas borowy. Jego wykorzystanie może wszakże wydawać się rozwiązaniem nieco radykalnym. Trzeba bowiem wsypać specjalny preparat do skarpet, założyć je i nie ściągać przez kolejnych 48 godzin. Dopiero wtedy można stopy umyć. Alternatywą jest codzienna, dwudziestominutowa kąpiel w roztworze kwasu.

#5: Dobre buty

Nie można zapominać o zewnętrznych przyczynach pocenia się stóp. Jedną z nich są niewłaściwe buty. Obuwie, które pomaga uchronić się przed potem powinno być przewiewne (ideałem są sandały) i wykonane z naturalnych materiałów (skóry lub tkaniny). Buty gumowe czy produkowane ze sztucznej skóry sprzyjają nadpotliwości.

#6: Dbaj o obuwie

Samo kupno dobrych butów to dopiero początek. O obuwie trzeba także zadbać. Po pierwsze, nie należy chodzić ciągle w tych samych butach. Najlepiej zakładać je na przemian – co drugi dzień. A w międzyczasie wietrzyć. Po drugie, jeśli to możliwe, należy buty prać. Dotyczy to tenisówek, adidasów i innych produktów tekstylnych.

#7: Naturalne skarpety

Podobnie jak buty, także skarpety powinny być wyprodukowane z tkanin naturalnych. Najlepiej sprawdzą się te wełniane i bawełniane. Wszelkie syntetyki mogą prowadzić do nasilenia niekorzystnych zjawisk.

#8: Unikać stresu

Nadmierna potliwość może wynikać ze stresu. Osoby, które mają nerwową pracę lub po prostu za bardzo przejmują się rzeczywistością, mogą także za bardzo się pocić. Warto więc zadbać o eliminację stresujących sytuacji lub poznać skuteczne techniki relaksacyjne.

#9: Dobrze jeść

Choć na pozór wydaje się, że sposób odżywiania się nie ma wiele wspólnego z potem, to jednak w praktyce znaczenie ma ogromne. Potrawy ostre i tłuste sprzyjają poceniu się. Warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy lepiej dobrze pojeść czy czuć się komfortowo przez cały dzień?

Materiał powstał przy współpracy zespołu apteki Cefam24.pl.