Autocasco (AC) to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni Twój samochód. Na czym polega taka ochrona i co dokładnie obejmuje? To zależy od zakresu ubezpieczenia. Poszczególne towarzystwa oferują różne zakresy polis, w różnych cenach. Z faktem, że zawsze warto się ubezpieczyć, nie ma co dyskutować. Jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić proponowane nam warunki. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak działa AC i na co zwrócić uwagę kupując polisę.

Jak działa ubezpieczenie AC?

AC to ubezpieczenie dobrowolne, jednak warto rozważyć jego zakup. Mając autocasco możesz m.in. uzyskać odszkodowanie, w sytuacji, kiedy to Ty spowodujesz wypadek, bądź też Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone (w kolizji drogowej, przez osoby trzecie, żywioły). AC ma jednak różne zakresy. Czasem polisa obejmuje jedynie zderzenia z innym pojazdem, ale już nie ze zwierzęciem. W innym przypadku AC może chronić pojazd przed skutkami powodzi, czy pożaru, jednak już nie poszczególne elementy wyposażenia auta. Zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia autocasco.

To, co obejmuje ubezpieczenie determinuje najczęściej cenę polisy. Tańsze AC niekoniecznie oznaczać będzie atrakcyjniejszą ofertę. Tutaj czasem lepiej będzie wybrać droższą propozycję, za to z zakresem ubezpieczenia, który nam w pełni odpowiada. Dodatkowo, zazwyczaj najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup AC w pakiecie z obowiązkowym OC oraz innymi ubezpieczeniami, jak NNW, czy assistance. Kalkulacja AC, czy też AC w połączeniu z OC dla konkretnego samochodu jest naprawdę prosta i szybka. Wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora, jak ten na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Po wpisaniu danych dotyczących auta wyświetlą się nam oferty różnych ubezpieczycieli. Warto porównać zarówno ceny, jak i zakres ubezpieczenia.

Jakie szkody obejmuje AC?

Polisa AC może mieć różny zakres. Ten określi, w jakich przypadkach otrzymasz odszkodowanie. Może one obejmować:

  • zderzenie z innym pojazdem;
  • zderzenie ze zwierzęciem, osobą, przedmiotem;
  • działania osób trzecich polegające na uszkodzeniu pojazdu i wyposażenia w samochodzie;
  • zniszczenia wynikające z powodzi, zatopienia, gradobicia czy uderzenia pioruna oraz pożaru,
  • kradzież pojazdu.

W przypadku AC ważna będzie także suma ubezpieczenia – może być stała przez cały okres obowiązywania umowy lub malejąca z każdym miesiącem, wraz ze spadkiem wartości samochodu. Zależy ona więc od wartości Twojego auta, a także jego wieku, marki itp.

Decydując się na AC sprawdź, jaki będzie Twój udział własny w likwidacji szkody (może okazać się, że ubezpieczyciel nie wypłaci całości odszkodowania, a zaledwie jego 80 proc.). Istotne będzie także, do jakiej kwoty ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. Jeśli w warunkach ubezpieczenia znajdziesz wzmiankę o franszyzie integralnej, będzie to oznaczało, że szkody poniżej ustalonej wartości nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej.

Sprawdzając, jaki jest zakres polisy AC dowiedz się, czy i w jaki sposób ubezpieczone są szyby (może być konieczne osobne ubezpieczenie), oraz jakie są warunki naprawy samochodu (czy konieczna będzie naprawa w autoryzowanym serwisie? Części oryginalne, czy zamienniki?).

Ubezpieczenie autocasco daje możliwość uzyskania odszkodowania, które jeśli nie w całości, to w znakomitej większości zrekompensuje poniesione straty. To także Twoja ochrona na wypadek, gdybyś to Ty był sprawcą kolizji. Jedyne o czym należy tutaj pamiętać, to porównanie cen i zakresów polis pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj