Moda i UrodaCera wrażliwa. Jak ją właściwie pielęgnować?

Cera wrażliwa. Jak ją właściwie pielęgnować?

-

Skóra wrażliwa charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem oraz gwałtowną reakcją na czynniki zewnętrzne (np. słońce, mróz, wiatr). Cera wrażliwa może być także szorstka i nieprzyjemna w dotyku i łatwo ją podrażnić. Na cerze wrażliwej widoczne są rozszerzone naczynka. Często reaguje uczuleniem na dostępne w drogeriach produkty kosmetyczne.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Wrażliwość skóry pogłębiają gorące kąpiele, zbyt częste stosowanie mydeł o działaniu odtłuszczającym oraz środków chemicznych o zasadowym pH. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry.

Bardzo ważna jest także woda, której używasz na co dzień – woda chlorowana pogarsza stan skóry. Polecam więc mycie twarzy w niegazowanej wodzie mineralnej. Dobrym rozwiązaniem może być także zakupienie filtru do kranu.

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby stosować kosmetyki z jednej serii: mleczko, tonik, krem. W ten sposób unikniesz interakcji wielu składników czynnych zawartych w różnych seriach kosmetyków. Obniża to ryzyko podrażnienia skóry i uczulenia.

Szczególnie niekorzystnie na skórę wrażliwą wpływają preparaty zawierające retinol, alkohol lub kwasy owocowe. Gdy w ciągu dnia odczuwasz, że skóra jest wysuszona i ściągnięta, spryskaj ją ciepłą wodą.

Pamiętaj !

Przy skórze wrażliwej kremy i inne preparaty pielęgnacyjne należy wybierać z wyraźnym przeznaczeniem „dla skóry wrażliwej”. Zazwyczaj są to kosmetyki o prostym składzie. Mają ograniczoną do minimum ilość konserwantów i dodatków zapachowych bądź w ogóle są ich pozbawione.

Jakie zabiegi dla skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa często jest płytko unaczyniona, dlatego też, wszelkie zabiegi oparte na tarciu, czyli – mikrodermabrazja, oczyszczanie manualne i peelingi mechaniczne odpadają. Nie można stosować silnych kwasów, takich jak glikolowy czy pirogronowy.

Mikrodermabrazję i silne peelingi możesz zastąpić preparatami enzymatycznymi. Peeling enzymatyczny rozpuszcza delikatnie martwy naskórek, nie podrażniając skóry.

Bardzo dobrą alternatywą dla oczyszczania manualnego jest peeling kawitacyjny.

Mocne kwasy zastąpić możesz kwasem migdałowym, który delikatnie złuszcza i silnie nawilża.

Najnowsze artykuły

Prozdrowotne spotkania w saunie tylko dla kobiet – oaza relaksu i regeneracji

W dzisiejszych czasach, gdy stres i napięcie towarzyszą nam na co dzień, coraz więcej kobiet poszukuje naturalnych sposobów na...

Równowaga pH miejsc intymnych – dlaczego jest ważna i jak o nią dbać?

W codziennej trosce o zdrowie często zapominamy, jak istotna jest równowaga pH w miejscach intymnych. Tymczasem zaburzenia tego delikatnego...

Skompletuj wakacyjną kosmetyczkę – 7 kosmetyków, które uratują twoją skórę latem!

Słońce, wiatr we włosach, letni vibe – brzmi super, ale twoja skóra nie zawsze czuje to samo. Wysokie temperatury,...

Lustro w sypialni: zwykłe odbicie czy świetlny rytuał? Co wybrać, by rano zobaczyć więcej niż tylko twarz bez makijażu

Sypialnia to nie tylko miejsce snu. To również scena codziennych rytuałów - tych cichych, niepozornych, ale znaczących. Tu kończy...

Musisz przeczytać

Róż, no i już! Sprawdź, dlaczego kremowy róż w sztyfcie i tinty to idealne kosmetyki na lato

Wyrazisty rumieniec sięgający od policzków aż po skronie, jak u Sabriny Carpenter, czy bardziej subtelne  muśnięcie kolorem policzków i...

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia„Drzewa” to zbiór esejów autorstwa Aya Kōda, japońskiej...

Może Ci się spodobaćZOBACZ
Wybrane dla Ciebie