Jak pozbyć się łupieżu – wielu z nas to pytanie spędza sen z powiek. Nie ma nic straszniejszego, niż biały pyłek pokrywający ubrania. Dlatego sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się łupieżu.
Dokuczliwa dolegliwość
Łupież nie jest bolesny, czasem tylko swędzi – jednak nie powinnaś go bagatelizować. Przyczyn jego powstawania jest mnóstwo, podobnie jak metod walczenia z niepożądanym gościem. Dlatego nie poddawaj się i sprawdzaj kolejne metody – każda z nich wpływa na łupież o innej naturze, więc w końcu któraś metoda da stuprocentowy sukces!
Uwaga! Istnieją 2 rodzaje łupieżu – suchy i tłusty. O ile ten pierwszy może być leczony domowymi sposobami, o tyle w przypadku łupieżu tłustego (w którym złuszczający się naskórek ma żółtawy odcień i jest tłusty w dotyku) powinnaś udać się do dermatologa – tłusty łupież może być początkiem łojotokowego zapalenia skóry!
Walcz z przyczyną, nie objawami
Aby pozbyć się łupieżu, musisz poznać przyczynę jego pojawienia się. Przemyśl, czy nie zmieniłaś ostatni kosmetyków do pielęgnacji włosów, czy odżywiasz się właściwie, czy nie masz więcej stresu niż zwykle… Terapie hormonalne czy nawet częstsze wizyty na basenie/nad morzem mogą negatywnie wpłynąć na poziom nawilżenia skóry na głowie, a to idealne podłoże do rozwoju łupieżu. Jakby tego było mało, na rozwój łupieżu mają wpływ również temperatura pomieszczeń, w których przebywasz, klimatyzacja czy stosowanie gorącego nawiewu w samochodzie!
Wywar z pokrzyw
Nasze babcie wiedziały, jak pozbyć się łupieżu, wykorzystując dziko rosnące zioła. Najskuteczniejszą, polecaną przez wszystkich, jest płukanka ze świeżych liści pokrzywy. Wystarczy mała garść świeżych liści pokrzywy, pół litra ciepłej wody i nieco cierpliwości. Do kubka włóż pokrzywy, zalej wodą, ugnieć łyżką i po 30 minutach masz gotową płukankę. Po odcedzeniu liści nakładasz płukankę, wmasowujesz w skórę głowy i zostawiasz na kolejne 30 minut. Na efekty kuracji trzeba trochę poczekać, ale nie zniechęcaj się – w końcu zobaczysz, jak łupież odchodzi w niepamięć!
Uwaga! Kurację wzmocnisz, dodając do płukanki 2-3 łyżki octu. Niestety w takiej sytuacji będziesz musiała płukankę zastosować wieczorem, i rano dokładnie umyć włosy, by pozbyć się niezbyt przyjemnego aromatu.
Dietą w głowę!
Przyczyną łupieżu może być niewłaściwa dieta. To, co może ograniczyć objawy łupieżu, to fasola, soja, figi, orzechy, banany, ryby, ziemniaki, jajka, drób i pestki słonecznika. Zawarte w nich wapń, fosfor, magnez, potas i cynk pozwolą na uzupełnienie niedoborów i złagodzenie objawów łupieżu.
Szampon przeciwłupieżowy – ok, tylko jaki?
W drogeriach znajdziesz dziesiątki szamponów przeciwłupieżowych – a każdy z nich jest najskuteczniejszy, najszybszy i najbezpieczniejszy. I oczywiście upakowany chemią, by pachniał i wyglądał pięknie. To nie jest produkt, którego Ty potrzebujesz…
Po szampon przeciwłupieżowy udaj się do apteki. Farmaceuta będzie wiedział, jak pozbyć się łupieżu i które z dostępnych w aptece specyfików będą najlepsze. Sama zwracaj uwagę na to, by na liście składników nie było sztucznych substancji, ale by pojawiły się: siarka, kwas salicylowy, selen, cynk i smoła pogazowa. Nie obawiaj się tych składników – ich nazwy brzmią groźnie, ale najskuteczniej radzą sobie z drożdżakami, będącymi przyczyną łupieżu.
Olejek rycynowy, herbaciany i Jojoba
Olejki z drzewa herbacianego, jojoba i rycynowy są skuteczną bronią w walce z suchym łupieżem. Wystarczy raz na kilka dni wetrzeć 3 łyżki olejku w skórę głowy, i po 30 minutach spłukać. Zabieg nie należy do najtańszych, ale ma wysoką skuteczność i jest bardzo przyjemny.
Dermatolog
Gdy łupież regularnie nawraca, a domowe metody zawodzą – idź do dermatologa. Dermatolog określi przyczynę problemu i najlepiej dobierze kurację. Dodatkowo, jeśli łupież nie jest chorobą sam w sobie, a sygnalizuje początki poważniejszych dolegliwości – będziesz miała czas na reakcję. Dlatego nie bój się wizyt u specjalisty; może Ci tylko pomóc!