Po lecie cera jest przesuszona. Często wówczas dostrzegasz na skórze przebarwienia. Jest to znak, że pora zafundować jej odnowę – wygładzić, oczyścić i uregulować produkcję sebum. Regularne usuwanie naskórka sprawia, że skóra łatwiej oddycha i nabiera świeżego, zdrowego wyglądu.

Najczęstszą przyczyną przebarwień na skórze jest wystawianie ciała na słońce. Opalanie się powoduje zaburzenia w produkcji melaniny – barwnika skóry. Podczas opalania barwnik wydzielany jest w bardzo dużej ilości. Może on nierówno rozkładać się w skórze i w ten sposób dochodzi do powstawania ciemniejszych plam, czyli przebarwień.

Jesień jest najlepszą porą na rozpoczęcie zarówno usuwania przebarwień, jak i złuszczania. Zabiegi złuszczające warto włączyć do domowej pielęgnacji. Jednak gdy potrzebujesz intensywniejszej odnowy, dobrym pomysłem będzie wizyta w salonie kosmetycznym.

Domowe sposoby złuszczania

Peelingi typu scrub – zawierają drobnoziarnistą substancję ścierającą. Najlepiej sprawdzają się w przypadku cery normalnej oraz tłustej ze skłonnością do wyprysków. Mechaniczne ścieranie pozwala oczyścić pory i uregulować produkcję sebum.

W przypadku cery wrażliwej lub naczyniowej poleciłabym peeling enzymatyczny. Zawarte w nim biokatalizatory białkowe usuwają zrogowaciały naskórek nie powodując podrażnienia, dlatego polecany jest nawet dla osób ze skłonnością do rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Profesjonalne zabiegi

Złuszczanie przeprowadzone w salonie kosmetycznym pozwala oczyścić cerę dużo głębiej. Do najpopularniejszych zabiegów należą kawitacja, mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne. Wybór danej metody zależy od stanu skóry, przeciwwskazań pacjenta oraz jego preferencji.

Kawitacja to bardzo delikatna metoda na oczyszczenie twarzy, polecana także cerom naczynkowym i wrażliwym.

Mikrodermabrazja jest mechaniczną metodą oczyszczania, która skutecznie usuwa zaskórniki, zwęża pory i reguluje produkcję sebum.

Peelingi chemiczne to zabiegi łuszczenia za pomocą stężonego kwasu. W zależności od problemu i potrzeb skóry stosowane są różne preparaty: w przypadku cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się kwas glikolowy, z kolei dla wrażliwej polecany jest kwas migdałowy.

Laser i światło w walce z przebarwieniami

W usuwaniu przebarwień stosuje się różne typy laserów, m.in.:

IPL – to zabieg z użyciem światła, które wyłapuje najlepiej kolory brązowe i czerwone.

Fraxel – laser aplikowany na skórę miejscowo, tylko w te miejsca, które potrzebują „naprawy”. Światło lasera dostaje się głęboko i penetruje zarówno tkankę podskórną jak i skórę właściwą.

Po zabiegach skóra może być lekko zaczerwieniona, może także delikatne łuszczyć się przez kilka dni. Jednak bardzo szybko zauważysz pozytywne zmiany – skóra stanie się wygładzona i odmłodzona. Jeśli zdecydujesz się na serię zabiegów w niedługim odstępie czasu, widocznie zmniejszysz zmarszczki, przebarwienia i blizny.

Z kolei wybierając krem szukaj kremów rozjaśniających i usuwających przebarwienia. Profilaktycznie pod krem z filtrami możesz stosować także serum lub krem z witaminą C.

Ważne!
Po zabiegach złuszczania nie wystawiaj twarzy na słońce. Pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.