Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to poważne zobowiązanie, które będziesz spłacać przez wiele lat. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty, porównaj propozycje różnych banków i sprawdź, jakie formalności trzeba będzie załatwić. Podpowiadamy, jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego.
Zacznij od sprawdzenia zdolności kredytowej
Każdy bank dokładnie sprawdza potencjalnego kredytobiorcę, zwłaszcza w przypadku tak poważnego i długoterminowego zobowiązania jak kredyt hipoteczny. Warto jednak jeszcze przed udaniem się do banku skorzystać z profesjonalnego kalkulatora zdolności kredytowej i sprawdzić swoje możliwości. Takie kalkulatory dostępne są w dobrych serwisach o tematyce finansowej.
Przy kredycie hipotecznym Twoja zdolność kredytowa może się zmieniać wraz z wyborem różnych parametrów. Mają na nią wpływ m.in. długość okresu spłaty zobowiązania czy rodzaj wybranych rat.
Zastanów się nad wkładem własnym
W przypadku kredytu na mieszkanie konieczne będzie przygotowanie wkładu własnego. Według obowiązujących przepisów rekomendowana wysokość wkładu własnego wynosi obecnie 20% wartości kupowanej nieruchomości. Minimalna wysokość to 10%. Wiele banków proponuje stosunkowo niską wysokość wkładu własnego, co może być pomocne dla osób mających problem z jego zgromadzeniem. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz jednak liczyć się z wyższymi kosztami kredytu.
Dla wielu osób ułatwieniem może być fakt, że wkład własny nie musi być wpłacony w gotówce. Na jego poczet można zaliczyć koszt wpłaty dla dewelopera lub inne poniesione w związku z zakupem mieszkania wydatki.
Przemyśl kwestie związane z ubezpieczeniem i dodatkowymi opłatami
Planując kredyt hipoteczny, na pewno porównałeś oprocentowanie w kilku różnych bankach (przypominamy, że liczy się RRSO, a nie oprocentowanie nominalne). Warto jednak porównać także opłaty za ubezpieczenie, a także sam zakres ubezpieczenia — tutaj występują naprawdę duże różnice.
Oprócz dobrowolnego ubezpieczenia będziesz mieć do czynienia również z obowiązkowym ubezpieczeniem pomostowym, płatnym do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku.
Warto sprawdzić też ewentualne opłaty związane z wyceną nieruchomości czy wcześniejszą spłatą, jak również możliwość karencji, czyli „wakacji kredytowych”.
Przygotuj potrzebne dokumenty
Zanim wybierzesz się do banku, warto zacząć gromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, których przy kredycie hipotecznym jest naprawdę sporo. Po pierwsze, są to dokumenty osobiste i finansowe, tak jak w przypadku każdego innego kredytu.
Warto jednak skupić się na dokumentach związanych z kupowaną nieruchomością. Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, niezbędne będą: aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, umowa przedwstępna zakupu oraz akt własności lub decyzja o przydziale lokalu mieszkaniowego. Przydać się może również zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem przez dotychczasowego właściciela.
Jeżeli kupujesz na rynku pierwotnym, przygotuj odpis z księgi wieczystej gruntu, KRS dewelopera, jego pozwolenie na budowę i pełnomocnictwo dla jego reprezentantów. Kolejne ważne dokument to umowa przedwstępna zakupu w formie aktu notarialnego.