Wiosna to nie tylko czas, w którym otaczająca nas przyroda zaczyna budzić się do życia. W tym okresie również my sami potrzebujemy często regeneracji oraz wzmocnienia kondycji organizmu. A już w szczególności nasza skóra, która w czasie chłodniejszych dni była narażona m.in. na znaczną utratę nawilżenia, może się dopominać o więcej uwagi. Co zrobić, aby przywrócić jej zdrowy i promienny wygląd?

Nie od dziś wiadomo, że zima nie obchodzi się łaskawie z naszą skórą. Dlatego też wiele osób rozpoczyna „porządki urodowe” już w pierwszych dniach wiosny – a niekiedy nawet wcześniej, jeśli tylko pogoda za oknem przestaje odstraszać zimnem. Mamy bowiem świadomość, że odbudowanie kondycji skóry po okresie zimowym nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, nie w każdym przypadku da się osiągnąć zadowalające rezultaty w krótkim czasie. Niekiedy trzeba wdrożyć różne kuracje oczyszczające, złuszczające i pielęgnacyjne, dzięki którym nasza skóra będzie w stanie dorównać przyrodzie i obudzi się do życia po zimowym letargu. Do takich zabiegów zalicza się m.in. oxybrazję, eksfoliację kwasami, infuzję tlenową oraz mezoterapię mikroigłową.

Na początek: oczyszczenie i złuszczenie naskórka

Odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegów rewitalizujących to podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie dalsze działania pielęgnacyjne. Dlatego też w pierwszej kolejności warto pomyśleć o kuracjach oczyszczających oraz złuszczających naskórek. Ich podstawowym zadaniem będzie oczywiście zredukowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, toksyn, bakterii czy zrogowaciałości. Pomogą one również w usunięciu martwych komórek naskórka oraz w pobudzeniu skóry do naturalnej regeneracji. Warto jednak pamiętać o tym, że to nie jedyny cel wykonywania zabiegów złuszczająco-oczyszczających.

Zarówno peeling wodno-tlenowy (oxybrazja), jak i chemiczny (eksfoliacja kwasami), pozwalają zwiększyć wchłanialność preparatów kosmetycznych, które są wykorzystywane w kuracjach pielęgnacyjnych. To z kolei przekłada się na możliwość osiągnięcia znacznie lepszych rezultatów po pełnej terapii gabinetowej. Co więcej, oxybrazja, głównie dzięki zastosowaniu połączenia wody, tlenu i soli fizjologicznej, zapewnia intensywne dotlenienie obszaru zabiegowego. Natomiast peeling chemiczny, w zależności od użytego kwasu (oraz stężenia tej substancji), można wykorzystać np. do zredukowania przebarwień lub nawet zmniejszenia widoczności zmarszczek.

Później: nawilżenie i odżywienie skóry

Obszar zabiegowy, który zostanie oczyszczony z martwych komórek naskórka, zalegających toksyn czy zrogowaciałości, będzie doskonale przygotowany do aplikacji preparatów ze składnikami aktywnymi. W tym przypadku kliniki urody również mają do zaoferowania szeroki wybór kuracji pielęgnacyjnych. Szczególnie w okresie wiosennym warto pomyśleć o tych metodach, które zapewnią przede wszystkim odżywienie oraz nawilżenie skóry.

Infuzja tlenowa nie bez powodu stała się w ostatnich latach jednym z hitów wśród profesjonalnych terapii pielęgnacyjnych. To bezinwazyjna kuracja, w przypadku której przeciwwskazaniem jest wyłącznie alergia na składniki obecne w kosmetykach wykorzystywanych do zabiegów. W infuzji tlenowej można bowiem zastosować różne preparaty, np. z zawartością kawioru (o działaniu odżywczym) lub z ekstraktem ze śluzu ślimaka (o właściwościach regenerujących).

zabiegi na wiosne odzywienie i nawilzenie skory

Z kolei mezoterapia mikroigłowa to metoda, która wyróżnia się niebywałą wręcz skutecznością. W trakcie tego zabiegu skóra wchłania nawet 90% składników obecnych w preparatach kosmetycznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu aparatury, która za pomocą sterylnych, jednorazowych igiełek wykonuje mikronakłucia naskórka. Powstałe w ten sposób mikrokanaliki pozwalają na głębokie wprowadzenie preparatu ze składnikami aktywnymi.

Na koniec: dbanie o urodę w warunkach domowych

Nie ma co się łudzić… żadna terapia gabinetowa nie zagwarantuje zadowalających i długotrwałych efektów, jeżeli równocześnie nie zadbamy odpowiednio o skórę w warunkach domowych. I nie chodzi tutaj jedynie o regularne stosowanie preparatów kosmetycznych, które pozwalają na spotęgowanie rezultatów osiągniętych dzięki profesjonalnym zabiegom pielęgnacyjnym. Duże znaczenie będzie miało również odstawienie ciężkostrawnych, niezdrowych potraw oraz zastąpienie ich posiłkami bogatymi w witaminy. Wiosną zwiększa się przecież dostępność świeżych warzyw i owoców, które możemy z łatwością włączyć do codziennej diety. Ponadto, z każdym dniem pogoda za oknem będzie się robiła coraz cieplejsza, więc warto zacząć z tego korzystać i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Odpowiednie dotlenienie organizmu jest niezbędne do tego, aby móc cieszyć się zdrową i pełną naturalnego blasku cerą.

Artykuł przygotowany we współpracy z ekspertami gabinetu medycyny estetycznej Qclinique.