Na cellulit skuteczny laser

    -

    Z problemem cellulitu zmaga się niemal 85% kobiet. Ta skórna przypadłość, określana także mianem lipodystrofii, pomarańczowej skórki, dotyka również mężczyzn. Jednakże w przypadku przedstawicieli płci męskiej, cellulit występuje o wiele rzadziej i jest mniej widoczny (określa się to jako patologię, która towarzyszy m.in. zaburzeniom wydzielania hormonów płciowych androgenów).

    Główną predyspozycją do wystąpienia lipodystrofii są geny, ale skłonność do cellulitu zawdzięcza się także:

    • niewłaściwemu funkcjonowaniu układu krążenia
    • zaburzeniom hormonalnym jakie zachodzą w organizmie (towarzyszącym m.in. pokwitaniu, ciąży, menopauzie)

    Wpływ mają również takie czynniki jak:

    • brak ruchu
    • stosowanie doustnej antykoncepcji
    • nałogi (palenie, picie alkoholu)
    • konstytucjonalna wiotkość tkanki łącznej
    • niewłaściwe nawyki żywieniowe (dieta bogata w tłuszcz, konserwanty, cukier)
    • noszenie zbyt obcisłych ubrań
    • noszenie butów na wysokim obcasie

    Cellulit objawia się charakterystycznymi zmianami w ukształtowaniu skóry. Powstają zgrubienia (skóra przypomina wyglądem pikowaną kołdrę), pod skórą wyczuwalne są niewielkie guzki, które z upływem czasu mogą stać się bolesne. W miarę postępowania przypadłości, pojawić się może obrzęk i zaczerwienienie. Skóra traci także elastyczność.

    Jak wygląda mechanizm formowania się cellulitu? Pod warstwą skóry dochodzi do gromadzenia tłuszczu w tzw. płacikach tłuszczowych, które znajdują się prostopadle do powierzchni skóry. W sytuacji, gdy spożywanie tłuszczów przez organizm, jak ich gromadzenie pozostają w równowadze, wtedy także i grubość tkanki tłuszczowej pozostaje w normie. Jeżeli zaś dochodzi do nadmiernego w stosunku do spożycia magazynowania tłuszczów, wtedy następuje wzrost tkanki tłuszczowej, który ściska naczynia krwionośne i limfatyczne. Owo „ściskanie” powoduje zły drenaż, skutkiem jest zaleganie w organizmie wody oraz toksyn. Zatrzymanie wody, zwyrodnienie włókien kolagenowych i skórnych powoduje, że tworzy się deformacja naskórka, jaką jest cellulit.

    Ta skórna przypadłość występuje najczęściej na: udach, pośladkach oraz brzuchu. Nie jest ona uznawana za chorobę, tylko stan fizjologiczno – anatomiczny. Nie oznacza to jednak, że należy ignorować lipodystrofię, uważając ją tylko za defekt kosmetyczny. Cellulit w zaawansowanej postaci, świadczy o zmianach chorobowych w organizmie, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

    Cellulit występuje w czterech stadiach:

    • I – pojawia się zastój żylny i limfatyczny. Następuje gromadzenie tłuszczów.
    • II – dochodzi do obrzęków (nieregularna skóra), widoczne stają się także uszkodzenia skóry.
    • III – następuje zwłóknienie tkanki skórnej
    • IV – degradacja tkanki podskórnej.

    Rozróżnia się cztery odmiany lipodystrofii:

    Twarda – objawia się obecnością twardych i bolesnych zmian, które znajdują się płasko w tkance skórnej. Skóra staje się sucha, szorstka i zbita. Najczęściej ten rodzaj cellulitu pojawia się na pośladkach i udach.

    Wiotka – skóra traci elastyczność, da się wyczuć guzki. Pojawia się on na pośladkach, brzuchu, kończynach dolnych.

    Obrzękowa (wodna) – powstaje na skutek gromadzenia się wody w tkankach i powstania obrzęków. Skóra jest napięta na obrzękniętych tkankach, jej konsystencja porównywalna jest do ciasta. Ten rodzaj cellulitu pojawia się najczęściej na łydkach, udach i pośladkach.

    Lipidowa – powstaje na skutek nieprawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Grudki znajdują się głęboko w tkance podskórnej.

    Sposobów na walkę z cellulitem jest wiele. Stosuje się m.in. preparaty kosmetyczne, które w swoim składzie mają wyciąg z zielonej herbaty (sprzyja rozkładowi tłuszczu), czy też kasztanowca (stymuluje krążenie). Przeprowadza się także specjalne zabiegi:

    • jonoforeza
    • masaż
    • drenaż limfatyczny

    Powyższe działania mające na celu usunięcie tej przykrej przypadłości, przynoszą umiarkowane lub przejściowe efekty. Metodą, która jest coraz bardziej popularna i która przynosi dobre rezultaty, jest terapia laserem.

    W laserowym leczeniu cellulitu wykorzystuje się szereg wyspecjalizowanych urządzeń i systemów. W sporej części z nich do terapii antycellulitowej służy światło lasera. Wykorzystuje się zasadę fotoindukcji biologicznej. Wiązka światła wysyłana przez laser trafia do wnętrza tkanek, oddziałując nie tylko na samą skórę, ale i także na naczynia włosowate, limfatyczne, tkankę podskórną i mięśnie. Poprzez promienie lasera pobudza się regenerację komórek, usprawniając krążenie krwi oraz limfy. Następuje także oczyszczenie organizmu i komórek tłuszczowych ze zbędnych produktów przemiany materii.

    Laseroterapia to taka forma bardzo głębokiego masażu, który jest bezbolesny i prosty.

    Najpopularniejsze zabiegi to:

    Laser AccuShape – rezultaty nie pojawiają się od razu, uwidaczniają się stopniowo w przeciągu kilku tygodni od wykonania zabiegu. Skóra, która została poddana laserowej terapii ulega wyrównaniu i ujędrnieniu. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania co do przeprowadzenia zabiegu m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, żylaki, skłonność do wylewów i obrzęków podskórnych, a także ciąża i menstruacja.

    System TriActive – to połączone ze sobą trzy metody:
    – lasera diodowego, który stymuluje odbudowę naczyń w tkance podskórnej
    – krioterapii, która redukuje obrzęki
    – masażu, który poprawia obieg limfy

    Zabieg ten nie posiada przeciwwskazań i nie wywołuje skutków ubocznych.

    Zabieg Cellulaze – jest jednorazowy i małoinwazyjny. Rezultaty następują stopniowo w ciągu roku od zastosowania terapii. Zabiegowi poddawane są uda, pośladki, brzuch i kolana.

    Przez pewien czas po zabiegu zalecane jest noszenie rajstop kompresyjnych. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in. zapalenie żył, kłopoty z krążeniem, ciąża, infekcje.

    BODY – MIX – ten rodzaj zabiegu nie tylko redukuje cellulit, ale także modeluje sylwetkę. Sposób działania jest zbliżony do systemu TriActive, z tym tylko, że wzbogacony jest jeszcze o czwartą metodę jaką jest fotostymulacja. Metoda ta redukuje obrzęki, ułatwiając usuwanie nagromadzonych płynów.

    Laserowe zwalczanie cellulitu jest skuteczne. Chcąc utrzymać optymalny efekt na dłużej, zaleca się poddanie kilku, kilkunastu zabiegom. Wyjątkiem jest Cellulaze, gdzie wystarczy tylko jeden zabieg, a efekt jest widoczny co najmniej przez rok czasu.

    Metod laserowych zabiegów jest wiele. O tym, która metoda będzie najlepsza dla pacjentki decyduje lekarz.

    Źródło: B.E Katz, N.S Sadick „Modelowanie sylwetki. Seria Dermatologia Kosmetyczna”, wyd. I polskie, red. A. Kaszuba, 2011 rok.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza