Opadanie powiek to przede wszystkim efekt starzenia się i wiotczenia skóry oraz zmniejszenia się ilości kolagenu i osłabienia mięśni. Skóra powoli traci jędrność i sprężystość. Traci tzw. rusztowanie, które odpowiedzialne jest za jej sprężystość. Skóra wokół oczu jest delikatna i szybko ulega zwiotczeniu, co powoduje efekt opadającej powieki.
Przyczyny opadających powiek
Przyczyn opadających powiek jest wiele:
- starzenie się skóry,
- nadmiar skóry,
- złe warunki w miejscu pracy,
- ukształtowanie twarzy,
- niewydolność mięśnia dźwigacza otwierającego oko lub innych chorób.
Sposoby na opadające powieki
Jednym ze sposobów ukrycia opadającej powieki jest makijaż. Odpowiednio wykonany makijaż pozwoli ukryć opadające powieki.
Z kolei medycyna estetyczna oferuje zabiegi z toksyną botulinową. Botoks wygładzi skórę w okolicach oczu i nada jej młodszego wyglądu.
Kolejnym sposobem jest chirurgiczna korekta powiek… Efektem będzie podciągnięcie powiek do góry i zwiększenie pola widzenia.
Wskazania do plastyki powiek:
- nadmiar luźnej, rozciągniętej skóry powiek górnych,
- nadmiar skóry powiek górnych utrudniające widzenie,
- w przypadku powiek dolnych tzw. worki pod oczami.
Zabieg plastyki powiek polega na usuwaniu nadmiaru tkanek tłuszczowych, fragmentów mięśni oraz pomarszczonej, opadającej skóry górnych powiek. Korekcja powiek jest wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ranę zaszywa się specjalnym, niezwykle cienkim szwem rozpuszczalnym. Gojenie jest procesem stopniowym. Gdy blizny staną się blade, najczęściej są całkowicie niezauważalne. Efekty operacji utrzymują się przez wiele lat nadając twarzy młody i pogodny wygląd.
Aby nie mieć problemów z opadającymi powiekami, warto jak najwcześniej zacząć dbać o oczy, używając odpowiednich kremów pielęgnacyjnych. Szczególnie latem należy pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami przeciwko promieniowaniu UV.