Skóra wrażliwa lub alergiczna jest dosyć problematyczna dla właściciela. Jej charakterystyczną cechą jest mniejsza tolerancja na czynniki zewnętrze, takie jak zmiany temperatur, nagłe wejście z zimna do ciepła i na odwrót, smog w powietrzu, dym tytoniowy, itp. Czasami nadwrażliwość jest wrodzona, często jednak zdarza się, że staje się ona wynikiem stosowania przez dłuższy czas miejscowo nieodpowiednich preparatów.

Typowym uczuciem dla posiadaczy cery wrażliwej jest dyskomfort, zwłaszcza podczas czynności pielęgnacyjnych, takich jak demakijaż czy mycie – wówczas skóra odczuwa pieczenie, podrażnienie i zaczerwienie. Dlatego tak bardzo ważne jest, by dobrać odpowiednie kosmetyki do cery wrażliwej.

Jednym z możliwych typów skóry wrażliwej jest skóra naczyniowa, z charakterystycznym rumieńcem na twarzy. Najczęściej źle reaguje ona na działające miejscowo kosmetyki, niektóre potrawy (ostre przyprawy, alkohol, kawa, mocna herbata), a także zmiany temperatur. Rumieniec pojawiający się na takiej skórze powstaje w wyniku rozszerzania się naczyń włosowatych. Dotyczy to przede wszystkim policzków i nosa, ale w wielu przypadkach pojawia się również na obszarze szyi czy dekoltu.

Powody nadmiernej wrażliwości

Czasami nadmierna wrażliwość cery spowodowana jest również jej odwodnieniem. To może zdarzyć się niezależnie od pory roku, choć najczęściej dotyczy zimy i lata. Brak nawilżenia powoduje wrażenie napięcia skóry, z jednoczesną drażliwością. Skóra taka staje się ściągnięta, zaczerwiona, może nawet zacząć się łuszczyć. Jeśli stan się przedłuża, zauważalny jest również spadek elastyczności, bardziej widoczne stają się nowe, drobne zmarszczki. Od skóry odwodnionej łatwo można przejść do nadmiernie przetłuszczającej się (łój pojawi się w celu nawilżenia i natłuszczenia takiej skóry), albo do suchej.

Polecane kosmetyki do cery wrażliwej

Do demakijażu i oczyszczania cery wrażliwej najlepiej jest używać płynu micelarnego. Dobrze oczyszcza ona skórę z zabrudzeń i makijażu, a dodatkowo ją tonizuje. Zamiast więc używać mleczka do demakijażu, żelu i toniku, a tym samym nadmiernie obciążać delikatną skórę, można wybrać ten jeden kosmetyk i uniknąć podrażnień. Jeśli jednak chcemy mimo wszystko użyć toniku, powinniśmy wybrać taki bez alkoholu.

Przy cerze wrażliwej bezwzględnie należy pamiętać o nawilżaniu kremem na dzień, najlepiej żeby posiadał on również filtr przeciwsłoneczny. Tutaj najlepiej wybierać kosmetyki do cery wrażliwej, hipoalergiczne, które dostosowane są do potrzeb skór delikatnych i reaktywnych. Na noc można nałożyć bogatszy, kojący krem, o tłustszej konsystencji, który pomoże zapobiegać starzeniu i uzupełni niedobory nawilżenia. Raz na jakiś czas (np. raz w miesiącu) można zdecydować się na delikatne złuszczanie naskórka, jednak w przypadku skór wrażliwych musi to być peeling enzymatyczny, najlepiej ze wskazaniem producenta, że dopuszczalny jest dla takiego typu cery. Należy stanowczo unikać peelingów mechanicznych, z drobinkami, ponieważ mogą one uszkodzić skórę. Co jakiś czas warto tez zrobić maseczki, dostarczając skórze dodatkowej porcji nawilżenia, odżywienia i ukojenia.