Przyczyną infekcji przekłutego miejsca zwykle jest niedostateczna higiena. Przekłuwanie ciała to naruszenie ciągłości skóry i winno być wykonywane w renomowanym studiu piercingu w sterylnych warunkach. Piercing powinien być wykonywany jednorazową igłą, wenflonem a nie (niestety popularnym) pistoletem i kolczykiem-wkrętką.

Dlaczego igła jest lepsza od pistoletu?

Jedną z przyczyn infekcji przekłutego miejsca może być również wykonanie przekłucia w nieodpowiedni sposób, np. wymienionym pistoletem w którym tępy sztyft kolczyka rozrywa tkankę utrudniając jej późniejsze gojenie. Ostre igły stosowane w iniekcjach to polecany przez specjalistów sposób na wykonanie przekłucia. Wynika to m.in. z tego, że są one jednorazowe, wyjałowione, wyjmowane ze sterylnych opakowań a także wycinają tunel w tkance bez rozrywania jej. Takie przekłucie goi się zdecydowanie szybciej i jest obarczone mniejszym ryzykiem migracji czy infekcji.

Woda utleniona i alkohol – powiedz nie!

W Internecie łatwo znaleźć porady na temat pielęgnacji miejsca przekłucia. Wiele z nich niestety wprowadza w błąd i wręcz utrudnia gojenie kanału przekłucia. Zwykle udzielają ich osoby niedostatecznie zaznajomione z tematem pielęgnacji piercingu. Niestety najczęściej zalecana woda utleniona bardzo szybko wysusza skórę, która łuszczy się. Nie należy również okolic przekłucia przemywać alkoholem czy innymi substancjami go zawierającymi.

Sól fizjologiczna

Do pielęgnacji piercingu winna być stosowana sól fizjologiczna. Oczywiście stosujemy również podstawową higienę myjąc dłonie w mydle antybakteryjnym i wycierając w czyste jednorazowe papierowe ręczniki. Unikamy narażania miejsca przekłucia na zbędne bodźce, czyli nie bawimy się kolczykiem, nie dotykamy go niepotrzebnie. Miejsce przekłucia przemywamy solą fizjologiczną przy użyciu jednorazowych wacików do uszu. Można również stosować Octanisept, który też jest preparatem dostępnym bez recepty i ma go w swojej ofercie praktycznie każda apteka, również internetowa.

Czasowy obrzęk, lekkie zaczerwienienie to normalna reakcja na przerwanie ciągłości skóry i tkwiące w niej ciało obce, tj. kolczyk. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się kilka dni pomimo właściwej pielęgnacji, konieczna będzie konsultacja z piercerem czy lekarzem.

Kiedy sięgnąć po antybiotyk

Częstym błędem jest zbyt wczesne antybiotyków. Na forach zwykle polecany jest Tribiotic, będący mieszanką trzech różnych antybiotyków. Jest on bardzo skuteczny i silny w działaniu, jednak winien być stosowany jako ostateczność, gdy faktycznie mamy do czynienia z infekcją. Nie wolno go stosować dłużej niż 7 dni. Nie wolno go stosować na prawidłowo gojącą się ranę, bowiem odcina dopływ powietrza i utrudnia normalne gojenie. Gdy ranka goi się normalnie pielęgnujemy ją solą fizjologiczną, ewentualnie odkażamy Octaniseptem.

Unikaj wody, zmień dietę

Miejsca przekłucia nie należy rozmaczać. Zamiast kąpieli w wannie zdecydowanie lepszy będzie prysznic. Należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych – rzekach, jeziorach, stawach. Również basen z chlorowaną wodą nie jest wskazany na początku gojenia. Należy unikać kontaktu miejsca przekłucia z szamponem, żelem pod prysznic, dezodorantem itp. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie kawy i zrezygnowanie z alkoholu, który rozrzedza krew i podnosi ciśnienie krwi. Warto regularnie zmieniać pościel na świeżą a także zadbać o czystość odzienia stykającego się z kolczykiem.

Przestrzegając tych prostych rad jesteś na jak najlepszej drodze do szybkiego wygojenia przekłutego miejsca. Ze zmianą kolczyka na inny też nie ma powodu by się zbytnio spieszyć, wszystko w swoim czasie. Po prostu najpierw kanał przekłucia musi być całkowicie wygojony, aby uniknąć jego podrażnienia podczas zmiany kolczyka na inny. W trudnych sytuacjach w których podejrzewasz infekcję zasięgnij porady specjalisty – piercera, który wykonywał przekłucie, bądź lekarza.