Stojaki na rowery na stałe wpisały się w przestrzeń miejską, choć często są jej niedocenianym elementem. Zapewniają bardzo duży komfort dla rowerzystów, poprawiają bezpieczeństwo również innym uczestnikom ruchu. Projektując przestrzeń publiczną warto zadbać o ich odpowiednią ilość.

Jazda na rowerze stale zyskuje w Polsce zwolenników. Wpływ na to ma nie tylko coraz lepsza pogoda i skrócenie okresu zimowego, ale również zmiana stylu życia Polaków – na bardziej ekologiczny i prozdrowotny. Rower jest świetnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać formę. Chęć do zdrowego stylu życia powinny również zauważyć osoby projektujące przestrzeń publiczną. Oprócz nowych ścieżek rowerowych ważny jest również montaż dodatkowego wyposażenia dzięki któremu szeroko rozumiana jazda na rowerze będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Nieodłącznym elementem rowerowego krajobrazu są stojaki na rowery. Warto poznać podstawowe informacje na temat ich budowy, rodzajów, możliwości zastosowania.

Czym jest stojak rowerowy?

Stojak rowerowy jest elementem wyposażenia przestrzeni miejskiej, która pozwala na bezpieczne oraz komfortowe zaparkowanie roweru. Stojaki rowerowe mogą być montowane wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, a nie tylko na specjalnie do tego dedykowanych parkingach rowerowych, ale również wokół obiektów sportowych, użyteczności publicznej, usługowych, mieszkalnych czy węzłów komunikacyjnych. Odpowiednio dobrany i zamontowany stojak rowerowy pozwoli rowerzystom na łatwiejsze parkowanie roweru – zarówno na krótki, jak i dłuższy okres.

miejski parking rowerowy lodzki 10 stanowisk

Stylowy miejski stojak na rowery

Dlaczego warto inwestować w stojaki rowerowe?

Głównym powodem, dla którego warto inwestować w stojaki rowerowe jest usprawnienie przestrzeni miejskiej oraz zapewnienie wszystkim jej użytkownikom bezpieczeństwa oraz komfortu. Stojaki rowerowe są świetną alternatywą dla tradycyjnych ramek parkingowych, a także słupków, poręczy i innych elementów, gdzie tradycyjnie rowerzyści przypinali swoje rowery. Montaż tego typu wyposażenia porządkuje również przestrzeń i sprawia, że jest bardziej przyjemna dla oka.

Warto stosować stojaki rowerowe, gdyż:

– porządkują i urozmaicają przestrzeń miejską,
– zapobiegają tarasowaniu drogi,
– są eleganckie oraz łatwe w montażu,
– nie wymagają szczególnej konserwacji,
– dzięki nim zarządca wspólnoty (lub inna decydująca) udowadnia, że dba o rowerzystów,
– pozwalają na proste i bezpieczne parkowanie rowerów,
– zapobiegają zagraceniu przestrzeni,
– zapobiegają kradzieży rowerów oraz ich przewracaniu się,
– odciążają inne elementy architektury.

betonowy parking rowerowy roma

Betonowy parking rowerowy „Roma”

Rodzaje stojaków na rowery i cechy, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom między innymi architektów przestrzeni oraz użytkownikom projektując stojaki na rowery w różnych wariacjach do zobaczenia w eco-market.pl. Dzięki temu bez problemu można dopasować rodzaj do przestrzeni, w której ma stanąć. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są stojaki wykonane ze stali oraz łączone z takimi elementami, jak drewno lub beton. Stojaki rowerowe mogą być montowane bezpośrednio do podłoża lub do ściany/innego pionowego elementu konstrukcyjnego.

Wybierając odpowiedni stojak warto się kierować między innymi:

– wielkością stojaka,
– sposobem montażu (ze względu na rodzaj przestrzeni),
– starannością wykonania oraz estetyką,
– rozmiarami uchwytów (aby spokojnie umieścić w nich koło od roweru),
– stabilnością konstrukcji,
– rodzajem zabezpieczenia (antykorozyjne w przypadku stojaków metalowych),
– łatwością konserwacji,
– odpornością na wandalizm.

Stojaki rowerowych powinno być jak najwięcej, gdyż ich montaż pozwala w sposób kontrolowany parkować rowery oraz zapobiega ich kradzieżom.