Trądzik różowaty

    -

    Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, której głównym objawem jest rumień, czyli drobna czerwona wysypka na policzkach, nosie, brodzie oraz czole. Rumień, początkowo delikatny, z czasem może przyjmować bardziej zaawansowaną postać, szczególnie pod wpływem takich czynników jak: temperatura otoczenia – zarówno zbyt wysoka, jaki i niska, działanie promieni słonecznych, spożywanie alkoholu oraz gorących lub ostro przyprawionych potraw, używanie źle dobranych kosmetyków, a także stres. Mówiąc krótko – wszystkie bodźce wpływające na rozszerzenie naczyń krwionośnych mogą wywołać nasilenie objawów choroby.

    Skąd się bierze trądzik różowaty?

    Jak do tej pory nie udało się ustalić etiologii trądziku różowatego. Wiadomo, że przeważnie występuje u osób o jasnej cerze (fototyp skóry I lub II), częściej u kobiet po czterdziestym roku życia niż u mężczyzn – z tym, że u mężczyzn może przyjmować dużo ostrzejszą postać. Istnieją przypuszczenia, że może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi oraz zmianami naczyniowo-ruchowymi.

    Leczenie

    Leczenie trądziku różowatego jest niezwykle trudne. Kuracje zewnętrzne, polegające głównie na łagodzeniu objawów, przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków lub maści, przeważnie przynoszą niewielkie efekty. Dużo skuteczniejsze, powodujące nawet długotrwałą reemisję choroby, jest stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin. Jednak by osiągnąć zadowalające efekty, trzeba je przyjmować przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Wskazane jest też zażywanie leków zawierających rutynę, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i tym samym przeciwdziała ich rozszerzaniu.

    Odpowiednia dieta również ma znaczenie w czasie leczenia. Owoce i warzywa zawierające bioflawonoidy i przeciwutleniacze wzmacniają żyły, zapobiegając przed ich rozszerzaniem. Dlatego śmiało sięgaj po jabłka, śliwki, winogrona, jagody, jeżyny czy wiśnie. Kwasy Omega-3 (zawarte w łososiu czy sardynkach) także są zalecane w przypadku, gdy trądzik różowaty się pojawi na Twojej twarzy.

    Ostatnimi czasy ważną bronią w walce z trądzikiem różowatym wydaje się być laser. Zamykanie popękanych naczyń krwionośnych przy jego pomocy, może sprawić, że choroba ulegnie znacznemu zahamowaniu na długi czas. Zabieg należy jednak powtórzyć kilkakrotnie w kilkutygodniowych odstępach. Niestety, jest to droga kuracja i z tego względu wielu pacjentów nie może z niej jeszcze skorzystać.

    Uważaj, co jesz – profilaktyka

    Trądzik różowaty jest bardzo uciążliwym schorzeniem i tak naprawdę nie da się go wyleczyć do końca i raz na zawsze. Należy więc nauczyć się z nim żyć i postępować w taki sposób, aby uniknąć nasilenia się objawów. Trzeba więc zwracać baczną uwagę na swoją dietę, na stałe wyeliminować z niej ostre przyprawy i wysokoprocentowy alkohol oraz czerwone wino, a także czekoladę i orzechy, nie spożywać bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw, chronić twarz przed promieniami UV, przez cały rok używając kosmetyków z filtrami (SPF 30 lub więcej), zrezygnować z solarium i starać się unikać stresu. Wtedy uda nam się zapanować nad tym nieprzyjemnym schorzeniem.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza