Zespół niespokojnych nóg może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ciężkiego. Poniżej 9 syndromów , które mogą świadczyć, że cierpimy na tę właśnie przypadłość.

  1. Czy kiedy siedzisz masz silne pragnienie aby poruszać nogami?
  2. Czy używasz określeń: nieprzyjemne, pełzające, swędzące, szarpiące, ciągnące by opisać swoje objawy z niespokojnymi nogami?
  3. Czy chęć poruszania nogami często występuje podczas odpoczynku lub gdy siedzisz nieruchomo?
  4. Czy poruszając nogami czujesz się lepiej?
  5. Czy narzekamy na ruchliwe nogi bardziej w nocy?
  6. Czy twój partner często budzi się w nocy przez twoje niespokojne nogi?
  7. Czy kiedykolwiek miałeś mimowolne ruchy nóg gdy byłeś przytomny?
  8. Czy jesteś zmęczony lub masz problem z koncentracją w ciągu dnia?
  9. Czy pragnienie poruszania nogami jest trudne do odparcia?

Jeśli odpowiedzieliśmy na większość pytań twierdząco to oznaka, że możemy cierpieć na zespół niespokojnych nóg. Podskakujące i podrażnione mięśnie nóg są oznaką tej choroby. Rozciąga się ona od doznań pełzania, czołgania i gwałtownych szarpnięć, które to wprawiają całe nogi w ruch, aż do odczucia mrowienia, drętwienia, bólu a nawet pieczenia. Zespół niespokojnych nóg dotyczy miliony osób na całym świecie i powoduje trudności z zaśnięciem oraz utrzymaniem ciągłości snu. Również niektóre kobiety w ciąży cierpią z tego powodu, lecz ten problem często zanika sam, po urodzeniu dziecka.

Co zrobić, by uspokoić nieco nasze nogi?

  • Spacer przed snem. – Spokojny spacer wokół bloku przed snem zapewni ruch nogom. Nie decydujmy się jednak na bieganie, bo może nas zbyt mocno rozbudzić.
  • Rozciąganie. – Rozciągamy nogi przez pięć minut tuż przed położeniem się do łóżka. Wyciszy to nasze mięśnie nóg i zwiększy szansę na spokojną noc.
  • Rozgrzej nogi. – Podgrzejmy nasze kończyny dolne leżąc już na łóżku. Najlepiej użyć do tego termoforu lub specjalnych paczek, które można podgrzewać w mikrofali (można kupić je w aptekach).. Potem odkładamy podgrzewacz i zasypiamy, ważne by nie wychodzić już z łóżka gdy nogi są nagrzane.
  • Unikajmy leków przeciwhistaminowych. – Tabletki bez recepty na sen często zawierają leki przeciwhistaminowe, które to zwiększają dolegliwość zespołu niespokojnych nóg. Unikajmy ich za wszelką cenę.
  • Sprawdźmy poziom żelaza i kwasu foliowego. – Nawet jeśli bierzemy witaminy, niektóre osoby mogą mieć niedokrwistość, która powoduje skurcze nóg i niespokojne nogi. Proste badanie krwi wykaże nasz poziom żelaza i kwasu foliowego. Jeśli okaże się za niski trzeba zażywać więcej żelaza i witamin z grupy B kompleks. Oczywiście z przepisu lekarza.
  • Zwiększmy w diecie ilość zjadanej wołowiny. – Dieta bogata w czerwone mięso, jajka i produkty pełnoziarniste pomoże utrzymać nam właściwy poziom żelaza i kwasu foliowego. Powinny pamiętać o tym szczególnie kobiety w ciąży, które cierpią na zespół niespokojnych nóg.
  • Trzymajmy się z dala od zadymionych pomieszczeń. – Badania wykazały, że osoby narażone na działanie dymu nikotynowego, szczególnie kobiety w ciąży, mają podwójne ryzyko zespołu niespokojnych nóg.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany dzięki firmie materace Koło producenta materacy i łóżek tapicerowanych.