Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus jest przychodem wielu rodziców. Istotne więc jest zagadnienie ujęcia tego przychodu w zeznaniu rocznym oraz tego, czy ma ono wpływ na ulgi podatkowe, z których rodzice korzystali dotychczas.

Ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci został wprowadzony program Rodzina 500 plus. Świadczenia, które zostały przyznane tym aktem są zwolnione od podatku dochodowego PIT od osób fizycznych, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Fakt, że kwoty otrzymywane w ramach tego programu są zwolnione z opodatkowania oznacza, że w trakcie roku podatkowego jednostka, która wypłaca świadczenie nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy (od kwoty 500 zł nie jest potrącana żadna kwota, czyli wypłacane jest tyle, ile zostało przyznane). Ponadto w deklaracji rocznej podatnika nie należy zawierać żadnych informacji o kwotach, które są wypłacane w ramach programu Rodzina 500 plus. Co istotne, nie ma znaczenia, czy świadczenie jest przyznane na jedno dziecko, na dwoje czy też na ich większą ilość – zwolnienie dotyczy wszystkich kwot wypłacanych w ramach tego programu. Znaczenia nie ma także wysokość przychodów danej rodziny – świadczenie zwolnione jest z opodatkowania bez względu na ich wartość.

Z uwagi na powyższe, jeżeli podatnik nie miał w danym roku żadnych innych przychodów, to nie ma obowiązku składania zeznania rocznego. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik osiąga przychody z innych źródeł (np. umowa o pracę, umowa zlecenie), to ma obowiązek złożyć właściwe zeznanie roczne i wykazać te przychody, pomijając kwoty otrzymywane w ramach programu Rodzina 500 plus.

Bardzo ważne jest także to, że uzyskiwane świadczenie 500 plus nie ogranicza możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Po spełnieniu odpowiednich warunków określonych przepisami podatkowymi, nadal jest więc możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystania z ulgi prorodzinnej czy innych ulg przysługujących podatnikowi (ulga dla krwiodawców, ulga Internetowa).

Warto także zwrócić uwagę na to, że środki otrzymywane w ramach rządowego programu nie mają wpływu na wartość przychodu, który bierze się pod uwagę przy wypłacie świadczeń rodzinnych.