W ciągu ostatnich kilku lat konkurencja na rynku pracy urosła do gigantycznych rozmiarów. Duża liczba osób legitymujących się posiadaniem dyplomu uczelni wyższej, powstawanie coraz to nowych zawodów oraz ciągłe zmiany spowodowały, że coraz trudniej jest utrzymać posadę. Dodatkowych problemów nastręczają przerwy w CV. W przypadku kobiet najczęściej związane są one z urlopem macierzyńskim i wychowawczym, po których nie zawsze czeka wolny wakat w dawnej pracy.

Kluczem jest dopracowanie CV

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nieprawidłowo przygotowane CV. Dlaczego ten dokument ma tak kluczowe znaczenie? Powód jest prosty – to on powinien zainteresować potencjalnego pracodawcę osobą aplikującą na dane stanowisko. Jeśli więc jest niestaranny i niechlujny wywoła zupełnie inne wrażenie. I wcale nie chodzi tu o kwestie estetyczne, ale także o treść. Końcówka urlopu wychowawczego jest więc świetnym momentem na to, żeby „dopieścić” CV w najdrobniejszych szczegółach. Warto poświęcić temu nieco więcej czasu i np. zaprojektować własny szablon (lub poprosić o to znajomego grafika). Niezbędna będzie też korekta informacji np. temat doświadczenia zawodowego. Pod żadnym pozorem nie należy go skracać do czasu porodu (zwłaszcza kiedy przed macierzyństwem pracowało się na danym stanowisku przez kilka lat). Przez czas trwania urlopu macierzyńskiego i wychowawczego jest się pracownikiem danej firmy.

Metoda małych kroczków

O powrocie do pracy należy pomyśleć już pod koniec trwania urlopu wychowawczego i odpowiednio to zaplanować. Drastyczne przejście od razu na cały etat może być trudne nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stopniowy powrót. W tym celu warto udać się do agencji pracy, np. https://www.gppeople.pl. W takich miejscach można znaleźć dużo ofert pracy na mniejsze formy etatu – na ¼ lub na pół. Takie rozwiązanie, często doraźne, pozwala mamie nie tylko wdrożyć się w powrót do obowiązków zawodowych, ale także zapoznać się ze zmianami, do których doszło na rynku pracy.

Bez odświeżenia wiedzy się nie obędzie

Przed planowanym powrotem warto też skupić się na odświeżeniu wiedzy. Pracowałaś w szkole i chcesz szukać nowej pracy na podobny stanowisku? Koniecznie zapoznaj się ze zmianami MEN i kuratorium oświaty oraz wszelkimi reformami, do których doszło w czasie nieobecności. Podobnie należy działać w przypadku innych zawodów – od branży medycznej, przez handel, po marketing. Dobrym sposobem może okazać się krótki kurs i szkolenie albo zapisy na studia podyplomowe, co z pewnością będzie ogromnym plusem w oczach przyszłego pracodawcy.