Pokój dzienny - jak dobrać kolory farb?

Pokój dzienny - jak dobrać kolory farb?
Pokój dzienny - jak dobrać kolory farb?

Pokój dzienny, salon to miejsce, w którym spędza się zwykle najwięcej czasu. To miejsce przyjmowania gości, spotkań całej rodziny. Otoczenie, w którym przebywamy ma ogromne znacznie, wpływa na nastrój, może pośrednio wpływać także na relacje.

Urządzenie tego właśnie wnętrza warto przemyśleć dokładnie. W urządzeniu wnętrza pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to kolory. To one budują przestrzeń. Jak można grać kolorem w salonie? Gdzie szukać inspiracji?

Co dla mnie ważne?

Pierwsze, co należy zrobić, to określić, czego oczekujemy od salonu. Czy ma to być przede wszystkim miejsce wypoczynku, czy towarzyskich spotkań? Czy przestrzeń ma stanowić jedną całość, czy dzielić się na mniejsze, wynikające z funkcji terytoria (np. jadalnia, część wypoczynkowa, miejsce do pracy)? W zależności od odpowiedzi na to pytanie należy zacząć dobieranie kolorów. Barwy stonowane, jasne, o zgaszonych odcieniach będą dobrym wyborem dla wypoczynkowych funkcji salonu. Natomiast we wnętrzach, w których z założenia mniej ma być odpoczynku, można stosować śmielsze barwy.

Rozmiar - można oszukać

Barwy mogą zmienić przestrzeń. Mały salon optycznie można powiększyć a duży zmniejszyć i sprawić, żeby wydawał się bardziej przytulny. Co do zasady - jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, ciemne je pomniejszają. Przy czym nawet jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie lepiej będzie użyć barw o nieco cieplejszym odcieniu. Na przykład jasne, skandynawskie wnętrza wykorzystują ciepłą paletę szarości, beżów, bieli. Gdy chcemy pomniejszyć optycznie pomieszczenie - co przyda mu przytulności - użyjmy ciemniejszych barw. W salonie sprawdzą się w takim wypadku brązy, oranże lub zgaszone zielenie.

Generalnie lepiej w salonie unikać zbyt mocnych kolorów. Mocne kolory mogą szybko męczyć, co w miejscu, w którym spędza się dużo czasu jest bardzo niewskazane. Kolory żywe, nasycone, lepiej pozostawić w akcentach, nie w dużych płaszczyznach.

Wydobyć szczegóły

Na jasnych ścianach łatwo jest eksponować ciekawe faktury lub elementy wyposażenia wnętrza. Warto przy tym stosować zasadę kontrastu. Jeśli mamy jasne ściany to elementy, które chcemy wyeksponować powinny być nieco ciemniejsze. Jeśli decydujemy się na kolorowe ściany, elementy do nich pasujące powinny być pobielone lub pomalowane na biało (szczególnie efektowne są pomalowane na biało drewniane elementy).

Przy urządzaniu salonu trzeba cały czas pamiętać, że pełni on wiele funkcji i każda z nich musi znaleźć swoją właściwą strefę. Kolory nie powinny dominować tego pomieszczenia, ale wydobyć jego walory i podkreślić funkcjonalność. 

Zapraszamy do obejrzenia wielu inspiracji dla pokoju na Tikkurila.pl

 

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Dlaczego Twoje dziecko powinno pić wodę?
Woda jest zdecydowanie najważniejszym z surowców zawierający...
piątek, Marzec 16, 2018 - 13:14
Projektowanie wnętrza, a brak czasu - jak sobie z tym poradzić
W twoim domu każdy z członków rodziny powinien mieć swoje mi...
piątek, Marzec 16, 2018 - 10:00
8. edycja kampanii „Pokonać Raka”
Dziś, 15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii...
czwartek, Marzec 15, 2018 - 08:47
TOP SECRET - kolekcja na lato 2018
Letnia kolekcja Top Secret to pełen wachlarz modnych styliza...
wtorek, Marzec 13, 2018 - 13:02

  

Reklama