Beton na ścianie to popularna metoda dekoracji ścian. Imitacja betonu doskonale łączy się z nowoczesnością stylu minimalistycznego, stanowi świetne tło dla ciepłego drewna, jest również idealnym kontrastem w eleganckim wnętrzu. Jeśli jednak odpuściłaś sobie beton na ścianie ze względu na wysoki koszt jego położenia – zobacz, jak zrobić imitację betonu za mniej niż 10zł/m2!

Potrzebne materiały

Do wykonania tynku imitującego beton potrzebujesz:

  • Biały gips szpachlowy
  • Czarny pigment lub ciemnoszarą fugę elastyczną
  • Grunt akrylowy
  • Stalową szpachelkę
  • Pacę z gumową gąbką (opcjonalnie)
  • Impregnat do wyrobów gipsowych (opcjonalnie)

Zanim zaczniesz pracę – garść porad

Czy to się opłaca?
Przygotowanie 1m2 betonu, wraz z gruntowaniem i zabezpieczeniem impregnatem, kosztuje około 8zł. To znacznie mniej, niż przeciętna cena metra gładzi szpachlowej!

Czy tak wykonany beton na ścianie jest trwały?
Przepis został przez nas osobiście przebadany – ściana widoczna na zdjęciu ma już 6 miesięcy, i jest ścianą łazienkową – ciągły kontakt z parą i wilgocią nie robią na niej wrażenia.

A co z fakturą?
Prezentowany przez nas przepis imituje beton polerowany – powierzchnia jest gładka i równa. Jeśli chciałabyś wykonać beton na ścianie o wyraźnej, szorstkiej fakturze, musisz zamienić gips na klasyczny tynk, sama realizacja będzie bardzo zbliżona…

Czy taki beton można zrobić nie tylko na ścianie?
Oczywiście! Jeśli tylko gips zwiąże się z powierzchnią i od niej nie odpadnie, możesz śmiało zaszaleć – gotowa powłoka jest wbrew pozorom całkiem wytrzymała.

pinterest kobietawielepie button

Nie podoba mi się ten odcień/wzór – co robić?
Jeśli chcesz, by Twój beton na ścianie wyglądał inaczej, dobierz inne proporcje składników i czas, w którym jest nakładany. Im jaśniejszy kolor bazowy, tym jaśniejsza wyjdzie gotowa kompozycja. Mniejsze różnice koloru w partiach gipsu sprawią, że gotowy beton będzie miał jednolity odcień. Przy zacieraniu i wyrównywaniu ważne jest, jak gęsty jest gips i na ile nałożona warstwa jest już przeschnięta. Im bardziej gips zwiąże, tym wyraźniejsze i ostrzejsze będą przejścia między kolorami. Analogicznie, dokładanie gipsu na bardzo miękką powierzchnię sprawi, że przejścia się zmieszają i będą subtelniejsze.

Beton na ścianie krok po kroku

Zacznij od zagruntowania dekorowanej ściany.

1. Zmieszaj ze sobą gips i fugę w wybranej proporcji (zrób kilka prób – nie dość, że różne marki mają różny poziom pigmentu, to jeszcze taka mieszanka po wyschnięciu mocno zmienia kolor).
Nałóż na ścianę nierównomierne plamy pierwszej mieszanki – możesz to zrobić szpachelką, chociaż dłonią będzie szybciej (pamiętaj o rękawiczkach!). Dodaj do mieszanki gipsu, by masa stała się jaśniejsza i dodaj kolejne plamy – powtarzaj, aż cała powierzchnia pokryje się różnobarwnymi plamami.

2. Przy użyciu szpachelki wyrównaj powierzchnię, delikatnie mieszając ze sobą nałożone przed chwilą plamy.

3. Gdy masa nieco przeschnie, ostrożnie zdejmuj szpachelką jej nadmiar, odsłaniając głębię wzoru. Nie musisz być zbyt precyzyjna, jeszcze przyjdzie czas na wyrównywanie. Jeśli nie jesteś zadowolona z którejś części ściany, dodaj do niej świeżego gipsu w wybranym odcieniu i rozetrzyj szpachelką. Uwaga! Jeśli masa jest zbyt sucha, nawilż ją przy pomocy pacy z gumową gąbką – przy okazji rozetrzesz i wyrównasz dekorowaną ścianę.

4. Przy użyciu krawędzi szpachelki dodaj rysy, wyszczerbienia, wgłębienia i inne niedoskonałości. Pozostaw masę do przeschnięcia.

5. Rzadkim jasnym gipsem wypełnij przy pomocy szpachelki wykonane wcześniej rysy – rzadki gips ładnie je podkreśli, a przy tym nawilży resztę masy i pozwoli dalej ją rozcierać.

6. Jeśli chcesz, możesz teraz uzupełnić projekt o dekoracje – otwory po mocowaniu betonu do ściany, linie łączenia płyt i inne. Wystarczy płaski śrubokręt by wyryć w twardniejącym gipsie dowolny wzór.

7. Pozostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia, przetrzyj drobną siatką ścierną (w ten sposób możesz nie tylko ostatecznie wyrównać ścianę, ale też odsłonić inne odcienie betonu tam, gdzie wyszły zbyt monotonne plamy) i uzupełnij o detale: w tym wypadku są to rdzewiejące główki śrub mocujących płyty do ściany oraz naniesiony szablonem numer. Na koniec nałóż impregnat – i gotowe!

Zaproś beton do swojego mieszkania