Znalezienie idealnego oświetlenia stanowić może wyzwanie. Rynek pod tym względem jest nasycony. Mamy do wyboru całą masę form, kształtów, fantazyjnych konstrukcji, jak i eleganckich, bardzo klasycznych rozwiązań. Oświetlenie ma jednak na tyle duże znaczenie w naszych wnętrzach, że często zapominamy o najważniejszych parametrach.

Kieruje nami ograniczony budżet finansowy, a co za tym idzie, często popełniamy zakupowe błędy. Ostatecznie w naszym wnętrzu gości oświetlenie, które pod żadnym względem nie jest zadowalające. Sprawdźmy, jak wybrać kinkiet wpisujący się w każdy wnętrze. Lampę naścienną, która jest coraz chętniej wybierana.

Nowoczesny, ale z długą historią

Obecne kinkiety w ogóle nie przypominają tych pierwotnych. Mają za sobą jednak kawałek historii. Pierwsze kinkiety mające formę olejowych lamp stojących, stanowiły podstawowe źródło oświetlenia aż do czasu, gdy pojawiły się lampy naftowe. W paryskich teatrach, w latach 80. XVIII wieku, kinkiet przyjął się bardzo szybko i od tego czasu, można rzec, iż wszedł na salony. W hotelach, restauracjach i kawiarniach budowano z jego wykorzystaniem, nastrój i klimat wnętrza. Był również elementem dekoracyjnym, przeznaczonym do dużych wnętrz, które były nieumeblowane.

I tak pozostało do dziś. Kinkiet połączył funkcjonalność z ozdobą i możliwością budowania atmosfery. Z tą jednak różnicą, że wyszedł z tych metaforycznych salonów, pojawiając się we wnętrzach domowych. Nie jest już tak starodawny i mało ciekawy. Znajdujemy wykonania, które idealnie wpisują się we wnętrza tradycyjne, klasyczne czy też bardzo eleganckie, ale i takie, które bez problemu współgrają ze stylistyką pomieszczeń surowych, minimalistycznych, nowoczesnych, a nawet futurystycznych.

Jaki wybrać, gdzie montować?

Kinkiety niekoniecznie sprawdzą się, jako główne oświetlenie. Montowane na ścianach nie są w stanie zapewnić tyle jasnego światła, ile potrzebujemy na co dzień. Jeśli jednak z jakiegoś powodu rezygnujemy z centralnego źródła światła na suficie, trzeba postawić na większą liczbę kinkietów.

Ważna jest funkcjonalność, ale i to, by tak specyficzna lampa wpisywała się w stylistykę wnętrza. Stawiając na nowoczesne lampy AZzardo.com.pl, należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest kinkiet. Jego formę czy też kształt, a także klosze. Im bardziej transparentne, tym więcej światła będą przepuszczać, czyniąc przestrzeń lepiej oświetloną, ale mniej prywatną.

Miejsce montażu w dużej mierze zależne będzie od naszych potrzeb i preferencji. Kinkiet jednak zwykle umieszcza się na wysokości zbliżonej do naszych ramion. W takiej odległości, by swobodnie móc skorzystać z włącznika.

Także dla dzieci

Ten typ lampy świetnie nadaje się do pokojów dziecięcych. Połączony ze ściemniaczem, pośród dziecięcej przestrzeni, zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa. W szczególności wieczorową porą, by dziecko nie bało się zasypiać.

Niezależnie od pomieszczenia, w którym umieścimy konkiet, jak i jego miejsca montażu, należy zadbać o zachowanie funkcji praktycznych oraz dekoracyjnych.