Modelarstwo to hobby, które umożliwia tworzenie swoich własnych, niepowtarzalnych replik słynnych samochodów, czołgów, statków, okrętów wojennych, samolotów, bombowców i wielu innych znanych pojazdów. To pasja rozwijająca również liczne zdolności, którą dzieli coraz większa liczba zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak jednak wybrać swój pierwszy model do sklejania i rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem?

Modele dla początkujących

Jak radzi ekspert ze sklepu dla modelarzy Revell.com.pl: Rozpoczynając swoją przygodę z modelarstwem warto zacząć od składania łatwych modeli. Dlatego też wszystkie modele są oznaczone skalą od 1 do 5, gdzie 1 oznacza modele najprostsze, a 5 te najbardziej skomplikowane. Pasję tę warto rozwijać już jako kilkuletnie dziecko, aby wraz z wiekiem nabierać doświadczenia i umiejętności, które pozwolą w przyszłością składać coraz to bardziej skomplikowane modele.

Warto podkreślić, iż wśród najprostszych modeli znaleźć można produkty z różnej dziedziny, przez co nie tylko doświadczony, ale również każdy początkujący modelarz może składać model z zakresu tematycznego, który go interesuje. Dla miłośników militariów przygotowano modele słynnych pojazdów wojskowych (czołgów, helikopterów, samolotów czy okrętów), które pozwolą im poznać specyfikę tych bojowych maszyn. Z kolei modelarze preferujący pojazdy cywilne mogą wybierać z licznych modeli samochodów klasycznych, samochodów wyścigowych, samolotów cywilnych, statków czy też lokomotyw.

Niezbędne akcesoria i miejsce pracy

Sklejanie modeli wymaga również zaopatrzenia się w akcesoria niezbędne do prawidłowego złożenia i pomalowania modelu. W tym celu należy zakupić specjalny klej do sklejania modeli oraz odpowiednie farby i pędzelki. Ważne, by wybierając konkretne produkty sugerować się zaleceniami zawartymi na opakowaniu, informującymi m.in. o odpowiednich kolorach farb. Niezbędny jest również podstawowy zestaw narzędzi do sklejania modeli, który pozwala je prawidłowo skleić i pomalować. Dla bardziej zaawansowanych modelarzy, przydatne będą również takie akcesoria jak mini szlifierki, pistolety do klejenia czy aerografy, dzięki którym będą mogli skonstruować model z niezwykłą precyzją.

Istotną rolę odgrywa także odpowiednio przygotowany warsztat pracy, czyli mini warsztat modelarski. Do tego celu niezbędne jest wygodne biurko, odpowiednio zabezpieczone przed pocięciem lub zabrudzenie farbą czy klejem, a także miejsce przeznaczone na sklejone elementy oraz na części, które schną po malowaniu. Im więcej wolnej przestrzeni, tym łatwiej jest utrzymać porządek w miejscu pracy.