Czerwcowe prace w ogrodzie

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym czekają nas intensywne prace w ogrodzie. Dużo uwagi należy poświęcić pielęgnacji roślin, ale nie można również zapominać o nawadnianiu i o walce z chwastami oraz rozwijającymi się szybko w słonecznie dni szkodnikami.

Czerwiec zachęca piękną pogodą do dłuższego spędzania czasu w ogrodzie. Niestety, odpoczynek pośród zieleni, trzeba przerywać często koniecznymi pracami, które pozwolą zachować piękno otoczenia i sprawią, że rośliny będą rozwijały się jeszcze lepiej. Na czym powinna polegać czerwcowa pielęgnacja ogrodów?

Na wojnie z chwastami

Do usuwania chwastów należy, po prostu, przywyknąć. Robiliśmy to w minionych miesiącach, powtórzymy to w czerwcu i, niestety, również w pełni lata. Chwasty należy pielić regularnie, ponieważ osłabiają wzrost roślin, przejmują wodę, ważne składniki mineralne, a nawet mogą zasłaniać światło. W takich warunkach wegetacja warzyw i kwiatów, na jakich nam zależy, może być poważnie utrudniona. Do usuwania chwastów warto dołożyć szczególnej staranności. Należy usuwać je wraz z korzeniami, co zapobiegnie ich dalszemu rozrostowi. Czasami konieczne jest także zastosowanie oprysków. W takim przypadku najlepiej postawić na ekologiczne rozwiązania, jak ocet z wodą, a środki chemiczne zastosować jako ostateczność.

Pielęgnacja trawnika i zabezpieczanie roślin

Czerwiec to czas, gdy trzeba również poświęcić dużo uwagi trawnikowi. Przede wszystkim należy zadbać o jego regularne koszenie przynajmniej raz w tygodniu, robiąc to jak najostrożniej, żeby nie doprowadzić do uszkodzeń (np. wyrwana trawa z korzeniami). Takie regularne przycinanie nie tylko poprawia estetykę trawnika, ale sprawia także, że źdźbła stają się silniejsze. Oczywiście nie można zapomnieć o systematycznym nawadnianiu trawy. W przypadku dużych upałów, należy robić to nawet codziennie. W razie potrzeby, usuwa się również chwasty.

W czerwcu bujnie rozkwitają kwiaty i krzewy. Warto zabezpieczyć podporami wysokie, młode łodygi od wiatru, który potrafi wyrządzić duże szkody. Takie podpory można wykonać samemu (np. ze starych desek) lub kupić w sklepie ogrodniczym. Najważniejsze, żeby prezentowały się estetycznie w ogrodzie.

Pozostałe prace

Nie zapominamy, że czerwiec to najlepszy czas na wysianie kwiatów dwuletnich (np. stokrotki, bratki, niezapominajki), zasadzenie nowych roślin w oczkach wodnych, a także okazja, żeby pobrać sadzonki z wierzchołków krzewów liściastych.

Szczególnej pielęgnacji wymagają także róże, które w tym czasie kwitną intensywnie. Należy je podsypać nawozami wieloskładnikowymi, obficie podlewać i usuwać przekwitłe kwiatostany. Warto również regularnie przycinać żywopłoty i kontrolować pojawianie się szkodników.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Znaczniki
  • Facebook
Dekoracje wnętrz, meble, a nawet całe remonty – wszystko moż...
poniedziałek, luty 27, 2017 - 09:46
Test na menopauzę - kiedy warto go wykonać? (fot. fotolia)
Dzięki obserwacji własnego ciała czujemy się spokojne i bard...
poniedziałek, luty 27, 2017 - 08:50
Moda dosięga również przestrzeni, jakie urządzamy – niezależ...
piątek, luty 24, 2017 - 10:58
Właściwośći herbaty z czystka (fot. depositphotos)
Czystek od lat jest stosowany w medycynie naturalnej. Od set...
piątek, luty 24, 2017 - 10:35
(655)
(520)
(508)
(507)
(385)
(365)
(325)
(291)
(257)
(245)
(217)
(204)
(160)
(148)
(114)
(108)
(98)
(92)
(90)
(85)
(81)
(74)
(73)
(71)
(69)
(69)
(68)
(63)
(60)

  

Reklama