Okazuje się, że rowery cieszą się coraz większą popularnością, ale nie tylko wśród użytkowników, również wśród złodziei. W 2007 roku było 7 tys. przypadków kradzieży rowerów, natomiast w 2011 roku było ich już 11,5 tys. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku w Polsce skradziono 6 tys. rowerów. Szanse, że skradziony rower wróci do właściciela są bardzo niewielkie.

Czym w zasadzie jest kradzież?

Art. 278. Kradzież

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

  1. Zainwestuj w dobre zapięcie. Ze zwykłej linki przeżuć się na blokadę typu U-Lock. Dla wyposażonego w nożyce do metalu złodzieja, stalowa linka nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowym utrudnieniem dla złodziej może okazać się podwójna blokada.
  2. Oznacz swój rower. Jednoślad powinien zostać oznaczony numerem ewidencyjnym, który zostanie wpisany do bazy danych. Taki grawer winien znajdować się na spodniej części ramy. Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „Engrawer”, oznaczenia składającego się z 4 liter i 6 cyfr Rower powinien zostać również oznaczony naklejką informacyjną o jego oznakowaniu. Zdarcie naklejki z ramy pozostawi na niej widoczny ślad. Właściciel po oznakowaniu powinien otrzymać specjalne świadectwo oznakowania roweru. Takie oznakowanie roweru wykonaj w Komendzie Policji.
    Do oznakowania roweru wymagane są następujące dokumenty :
    • karta gwarancyjna roweru
    • paragon zakupu / faktura,
    • dokument tożsamości – (osoba pełnoletnia).
  3. Przechowuj rower tylko w dobrze zabezpieczonych miejscach. Dotyczy to zwłaszcza piwnic. Zwróć również uwagę, aby założona została porządna kłódka oraz wytrzymałe drzwi z mocnymi zawiasami. Rowery pozostawione na klatkach schodowych oraz na balkonach również mogą okazać się łatwym kąskiem dla złodzieja.
  4. Przypnij rower w odpowiednim miejscu. Najlepiej przypnij jednym zapięciem za koło i ramę. Wybieraj mocne i solidne obiekty, do których zamierzasz przyczepić rower (dobrze wtopione w grunt).
  5. Jeżeli to możliwe parkuj rower pod kamerami monitoringu miejskiego lub przemysłowego.
  6. Nie pozostawiaj na rowerze łatwo zdejmowalnych rzeczy. Bardzo często zdarzają się kradzieże akcesoriów rowerowych.

Co zrobić jak ukradną ci rower?

  1. Możliwie najszybciej zgłoś kradzież na Policji oraz w Bazie Rowerów. Jeśli nie podasz numerów ramy mogą odmówić ci współpracy.
  2. Umieść ogłoszenie w internecie dołączając zdjęcie i opis.
  3. Przejrzyj aukcje internetowe. Zwróć uwagę również na części. Złodzieje mogą pozbywać się skradzionego roweru partiami.
  4. Odwiedź miejscowe giełdy oraz lombardy.

Ilu twoich znajomych straciło swój ukochany rower?
Wydaje się, że pogodziliśmy się z tym faktem i przestaliśmy się bronić. Złodzieje czują się bezkarni. Nie pozwól im na to!