Kamery IP zrewolucjonizowały rynek monitoringu. Do niedawna było to bardzo drogie rozwiązanie, na które mogły sobie pozwolić tylko duże firmy. Jednak dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kamerę IP oraz inne potrzebne oprzyrządowanie można nabyć w bardzo korzystnych cenach, więc nawet osoby prywatne, które szukają systemu monitoringu do własnego domu, decydują się na tę technologię. Kamery analogowe powoli odchodzą do lamusa, jako bardziej zawodne, oferujące zdecydowanie niższą jakość obrazu.

W tym artykule podpowiemy, jakie kamery sieciowe najlepiej sprawdzą się w warunkach domowych i na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru i kupna kamer IP.

Pierwsza bardzo ważna kwestia to miejsce instalacji. Do wyboru mamy kamery IP wewnętrzne oraz zewnętrzne. Są one inaczej zbudowane i posiadają inne zabezpieczenia przed działaniem różnych szkodliwych czynników. Obudowa kamer zewnętrznych musi być wykonana z trwałych materiałów, które uchronią wnętrze urządzenia przed wilgocią, opadami atmosferycznymi, silnym wiatrem, upałami i mrozem, a także zanieczyszczeniem powietrza. Klasa szczelności kamery oznaczana jest przy pomocy dwóch cyfr, które określają poziom ochrony przed pyłem i przed wilgocią. Klasa wodoszczelności posiada skalę od 0 do 8, klasa wodoszczelności od 0 do 6. Kamery zewnętrzne powinny charakteryzować się wysokim stopniem ochrony przed pyłem i wilgocią, w przypadku kamer stosowanych wewnątrz budynków ochrona ta nie jest konieczna.

Kolejna kwestia to wyposażenie kamery IP. Producenci oferują funkcje, które pozwolą na rejestrację obrazu w trudnych i zmiennych warunkach oświetleniowych. Ważna jest na przykład funkcja Dzień/Noc, która umożliwi obserwację całodobową. Nowoczesny promiennik podczerwieni gwarantuje rejestrację czytelnego obrazu po zmroku, nawet w całkowitych ciemnościach. Przydatny może być także detektor ruchu, szczególnie jeśli połączona jest z nim funkcja przesyłania informacji do użytkownika w postaci mms, sms czy e-mail. Wiadomość taka generowana jest w momencie, gdy oko kamery wychwyci jakąś niepokojącą zmianę w rejestrowanej scenie. Urządzenie jest w stanie analizować obraz bardzo szczegółowo, klatka po klatce. Inna przydatna funkcja w przypadku kamer zewnętrznych to Defog, która jest odpowiedzialna za korekcję obrazu podczas bardzo trudnych warunków pogodowych, w czasie silnych opadów, mżawki czy mgły.

kamery ip do domu

Przy wyborze kamer IP trzeba także zwrócić uwagę na rozmiar matrycy (1/2”, 1/3”, 1/4”), od której zależy ostrość i nasycenie barw. Najniższa wartość w mianowniku oznacza najlepszą jakość.

Kolejna sprawa to rodzaj instalacji. Do wyboru mamy kamery bezprzewodowe oraz przewodowe. Drugi typ polecany jest dla osób, które są na etapie budowy domu lub planują jego remont, ponieważ przewody muszą zostać ukryte pod tynkiem. Zapewniają one stabilne i pewne połączenie. Modele bezprzewodowe są łatwiejsze w montażu, jednak wykorzystują połączenie WiFi lub radiowe, przez co mogą działać zawodnie.

Na koniec kwestia wielkości kamery IP – do warunków domowych polecane są małe modele, które pozwolą na dyskretną obserwację i nie będą psuły efektów estetycznych wystroju wnętrza oraz elewacji.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Kamery.pl