Płacz niemowlęcia jest sygnałem, za pomocą którego maluch komunikuje się z otoczeniem. Potrzeby czy problemy dziecka są często proste do rozwikłania i opiekunowie z łatwością je rozpoznają. Niekiedy jednak maluch płacze z nieznanego powodu. Jednym z nich może być ząbkowanie

Wiek ząbkującego dziecka – czy to już?

Pierwsze zęby u większości maluchów pojawiają się pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia, a cały okres ząbkowania kończy się, kiedy dziecko osiąga około dwóch lat. Kiedy rodzicom wydaje się, że to już czas na ząbki, powinni oni zwracać szczególną uwagę na dolne dziąsło, ponieważ jako pierwsze zwykle pojawiają dolne jedynki. Czas ząbkowania oraz kolejność wyrzynania ząbków u dzieci są jednak bardzo zróżnicowane i w dużej mierze związane z genetyką. Nie ma więc powodów do obaw nawet jeśli maluch rodzi się już z ząbkiem lub kiedy nie zaczyna ząbkować pomimo ukończenia szóstego miesiąca życia.

malaboo.pl 2

Marudzą i płaczą

Podczas ząbkowania dzieci zazwyczaj stają się bardziej marudne i płaczliwe. Dodatkowo, wyrzynające się zęby podrażniają dziąsła, przez co zaczynają one puchnąć, sprawiać ból i swędzieć. Maluchy, chcąc dać sobie w tym okresie ukojenie, często wkładają do buzi rączki oraz inne przedmioty, pozostające w ich zasięgu. Należy tu szczególnie uważać, aby w rączki dziecka nie trafił żaden niepożądany przedmiot oraz udostępnić maluchowi gryzaki w celu zmniejszenia towarzyszących ząbkowaniu niedogodności.

Praca ślinianek

Wyrzynanie się zębów powoduje także obfite ślinienie się dziecka. Przy pojawieniu się tego objawu, warto sprawdzić stan dziąseł malucha, aby mieć pewność, że ślinienie jest spowodowane właśnie wychodzeniem ząbków. Kolejnym krokiem powinno być zmierzenie temperatury ciała. Dzieciom, tak jak i dorosłym, w okresie wyrzynania się zębów towarzyszy również podwyższona temperatura.

Warto jak najwcześniej rozpoznać powód rozdrażnienia i płaczliwości naszego malucha. Jeśli rodzic szybko zauważy, że właśnie zaczął się proces ząbkowania może zniwelować nieprzyjemności związane z tym okresem przy pomocy gryzaków, zimnych, twardych warzyw (dostosowanych do wieku), maści czy też kremów.

Artykuł współtworzony z https://malaboo.pl/