Uciążliwy, uporczywy ból głowy dotyczyć może wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Migreny są diagnozowane nawet u małych dzieci. Jak należy reagować na migrenę u dziecka i kiedy podjąć się leczenia?

Pojęcie migreny?

Migrena jest pierwotnym bólem głowy, wywołującym uciążliwe dolegliwości utrudniające, a niekiedy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Może objawić się na każdym etapie życia człowieka, nawet w dzieciństwie. Nie należy tego lekceważyć, jeśli dziecko mówi rodzicom, że często boli je głowa, jest ospałe, apatyczne i bez energii. Jeśli rodzic szybko zareaguje na pierwsze objawy migreny u swojej pociechy, będzie mógł przeciwdziałać jej skutecznie.

Bóle głowy w migrenie mają charakter napadowy i różnią się intensywnością czy lokalizacją centrum bólu od zwykłych dolegliwości. Migrenie może towarzyszyć światłowstręt, mdłości, a nawet wymioty. Może pojawiać się incydentalnie albo cyklicznie. U dzieci objawy migreny są specyficzne i inne niż u osób dorosłych chorujących na tą samą dolegliwość.

Objawy migreny

Migreny u dzieci objawiają się silnym, pulsującym bólem głowy, obejmującym całą głowę, a nie tylko jedną jej część.  Ataki bólowe są stosunkowo krótkie i trwają co najwyżej kilka godzin. Dziecko jest ospałe i gdy budzi się, migrena ustępuje. Pierwszym symptomem jej wystąpienia jest utrata zainteresowania dotychczas wykonywanym zajęciem lub zabawą, mdłości i wymioty, nadwrażliwość na hałas i światło, czy bladość.  Niekiedy migrena u dzieci powoduje powstanie zaburzeń zmysłowych, głównie w obrębie wzroku, czy zmysłu równowagi.

Przyczyny dolegliwości

Migrena pojawić się może znienacka, najczęściej u dzieci, których rodzice również mają z nią problemy. Wpływ na zainicjowanie migreny mają czynniki wewnętrzne, np. zaburzenia snu, oraz czynniki zewnętrzne, głównie nadpobudliwość dziecka, stres czy negatywne emocje. Do migreny dochodzi w momencie, kiedy u dziecka wystąpi wystarczająca ilość bodźców zewnętrznych i wewnętrznych w taki sposób, że organizm nie jest w stanie się im przeciwstawić. Aby ograniczyć ryzyko powstania migreny u dziecka albo nie dopuścić do nawrotów schorzenia należy minimalizować czynniki, które wywołują dolegliwości bólowe.

Jak leczyć dziecko?

Przede wszystkim, zauważając u swojego dziecka powtarzające się, silne bóle głowy, mogące sygnalizować migrenę, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Na wizytę warto zabrać ze sobą zeszyt z zapisanymi objawami zauważonymi u dziecka i okresami bólowymi. Na tej podstawie lekarz będzie mógł podjąć trafne kroki do diagnozy choroby i leczenia dziecka.

W pierwszej kolejności w leczeniu migreny u dzieci przydają się metody nie farmakologiczne, takie jak odpoczynek, zmiana stylu życia na bardziej spokojny, masaże głowy i skroni, czy chłodne okłady na czoło. Dziecko często powinno przebywać na świeżym powietrzu i spać w wywietrzonej sypialni. Jeśli naturalne metody leczenia migreny okazują się bezskuteczne, lekarz może zalecić leczenie z wykorzystaniem odpowiednich leków przeciwbólowych.

Artykuł powstał przy udziale http://www.drogapozdrowie.pl/choroby/migrena