Stan podgorączkowy może występować z różnych przyczyn – zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia, jak i poważniejszych schorzeń.

Temperatura ciała zmienia się zależnie od pory dnia oraz procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie (np. wzrasta u kobiet w trakcie menstruacji) (2). Mimo to, jeżeli na termometrze przez kilka dni utrzymuje się około 37,5 stopni Celsjusza, lepiej zgłosić się do lekarza. Jakie mogą być główne przyczyny stanu podgorączkowego?

Stan podgorączkowy – przyczyny. Przede wszystkim przeziębienie

Zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, niewielka gorączka najczęściej występuje w trakcie przeziębienia. W takim przypadku, podwyższonej temperaturze ciała towarzyszą inne objawy takie jak ból głowy, gardła, katar, lekki kaszel, zatkany nos. Zwykle stan podgorączkowy i ból głowy ustępują po kilku dniach, zaś najlepszym sposobem na pozbycie się go wcześniej jest stosowanie leków zawierających ibuprofen lub paracetamol (dostępnych bez recepty) (1).

Istotne jest, aby prawidłowo mierzyć temperaturę: najlepiej zrobić to zaraz po przebudzeniu, przed wykonywaniem czynności fizycznych wymagających większej aktywności (wówczas zyskamy wartość podstawowej temperatury naszego ciała). W Polsce pomiar najczęściej wykonuje się pod pachą, a prawidłowy wynik oscyluje pomiędzy 36,4 do 37,0 stopni Celsjusza. W kolejnych porach dnia może on wzrastać lub obniżać się o 0,5 stopnia. Warto pamiętać również, że wieczorem temperatura ciała jest zawsze nieco wyższa niż w godzinach porannych (2).

Stan podgorączkowy po antybiotyku?

Niektóre leki mogą powodować podwyższenie temperatury ciała, również antybiotyki. Jest to tak zwana gorączka polekowa (3). Mimo to, zdarza się, że trudno jest jednoznacznie zidentyfikować przyczynę gorączki. Stan podgorączkowy bez innych objawów może oznaczać ukryte infekcje w organizmie, np. ropienie. (3). Przyczyną mogą być również różne, z pozoru niegroźne sytuacje takie jak np. kontakt ze zwierzętami lub odbycie zagranicznej wycieczki w ostatnim czasie (3). Jeżeli gorączka występuje bez wyraźnej przyczyny przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt lekarzowi – taki objaw towarzyszy m.in. w zapaleniu wątroby, chorobie Leśniowskiego i Crohna, czy sarkoidozie (3). Więcej na temat tych dolegliwości można przeczytać na adamed.expert.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Przede wszystkim wtedy, gdy gorączce towarzyszą pewne nietypowe objawy albo trwa ona zbyt długo. Nawet niewielka gorączka o nieznanej przyczynie, utrzymująca się przez dłuższy okres czasu, może sygnalizować różnego rodzaju zakażenia (25-50%), choroby autoimmunologiczne (15%), albo nowotwory (5-25%)(3).

 

  1. Mejza F. Przeziębienie. http://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie Data dostępu: 20.02.2017
  2. Twardowska M. Prawidłowe wartości temperatury ciała. http://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=61427 Data dostępu: 20.02.2017
  3. Witkiewicz I. Gorączka – objawy i przyczyny. http://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=66401 Data dostępu: 20.02.2017