Kończy się okres, w którym byłaś tylko ty i dziecko? Wiesz, że niebawem nastąpi moment, kiedy wrócisz do pracy, a twoje dziecko nie będzie już spędzać z tobą całych dni? To bardzo ważne wydarzenie, zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Zastanów się, jak dobrze wykorzystać ostatnie dni i skutecznie przygotować się na rozłąkę.

Z badań przeprowadzonych przez KIDS&Co. – ogólnopolskiego operatora dwujęzycznych przedszkoli przybiurowcowych wynika, że to kobiety częściej od mężczyzn zajmują się dzieckiem po jego urodzeniu. Dzieje się tak w przypadku 80 proc. kobiet. Jednocześnie aż jedna trzecia ankietowanych uważa, że kobiety wkładają więcej wysiłku w rozwój kariery zawodowej po urlopie macierzyńskim.

Przygotuj was do rozstania

Przygotowania zacznij już kilka tygodni przed powrotem do pracy. To dobre rozwiązanie zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka, pozwalające zminimalizować stres związany z rozstaniem. Rozmawiajcie o tym, co niedługo się stanie, staraj się spędzać mniej czasu tylko sam na sam z dzieckiem. Jeśli możesz, skorzystaj z dni adaptacyjnych w żłobku czy przedszkolu. Spróbuj też wychodzić z domu, tak aby dziecko nie zawsze było pod twoją opieką. Możesz iść do kina, na zakupy, spotkanie z koleżankami. Dziecko może zostać wtedy pod opieką taty, niani lub innego członka rodziny.

Ważne, aby zaczęło rozumieć, że nie zawsze mama będzie obok niego. Przed wyjściem koniecznie zaznacz, kiedy wrócisz, np. bo bajce, podwieczorku czy kolacji. To pozwoli dziecku zachować spokój i dzięki temu będzie wiedziało, jak oszacować czas spędzony bez mamy. Pamiętaj, że twój stres nie pomaga dziecku, wręcz przeciwnie również w nim może budzić negatywne emocje, dlatego z domu wychodź z uśmiechem na twarzy, nie traktuj wyjścia jako koniecznego zła. Zobaczysz, już po kilku próbach – dziecko podczas tych kilku godzin twojej nieobecności będzie się świetnie bawić, a powrót mamy do domu okaże się tylko uzupełnieniem tej zabawy.

Znajdź dobrą opiekę

Rozwiązań jest kilka. To ty zdecyduj, które z nich będą dla was najlepsze. Oczywiście to świetnie, jeśli dzieckiem może zająć się babcia. Czasami jest to niemożliwe, dlatego możesz zacząć szukać dobrej opiekunki lub zdecydować się na zapisanie dziecka do żłobka czy przedszkola. Pamiętaj, aby tych spraw nie zostawiać na ostatnią chwilę. Znalezienie dobrej niani nie jest łatwe. Gdy znajdziesz nianię, która wam odpowiada, jak najszybciej poznaj ją z dzieckiem. Zaproś kilka razy do domu, idźcie na wspólny spacer, a jeśli to wszystko się uda spróbuj zostawić dziecko z nianią w domu na godzinę lub dwie, a później sukcesywnie wydłużaj ten czas. Pogodzenie obowiązków w pracy z odbieraniem dziecka ze żłobka czy przedszkola wymaga skomplikowanej logistyki. Dlatego lepiej poszukać żłobka lub przedszkola blisko domu, lub pracy.

Ciekawym rozwiązaniem, które ułatwia pogodzenie obowiązków rodzica i pracownika są przedszkola i żłobki przybiurowcowe lub firmowe – zorganizowane i dofinansowane przez pracodawcę. Jak pokazują przeprowadzone przez KIDS&Co. badania, średnio 60 procent osób w wieku 18-39 lat, przyznaje, że firmowe przedszkole lub żłobek obok miejsca pracy byłyby bardzo pomocne, w pogodzeniu obowiązków rodzica i pracownika.

Ten ważny dzień

Idziesz do pracy i co dalej? Masz do wyboru kilka rozwiązań ułatwiających pogodzenie obowiązków rodzica i pracownika, które możesz przedyskutować ze swoim przełożonym, jak praca na pół lub dwie trzecie etatu, elastyczne godziny pracy, lub coraz popularniejszy home office. Staraj się rozmawiać i ustalić takie warunki, które pozwolą na zaadaptowanie się twojemu dziecku do nowego otoczenia, chociaż przez pierwsze klika tygodni. Przed pierwszym dniem w pracy możesz zrobić jeszcze klika czynności:

  • zrób większe zakupy – to pomoże przetrwać kilka pierwszych tygodni. W pierwszych dniach pracy nie będziesz miała siły, będziesz zmęczona, a braki w domowej spiżarni będą wprowadzać niepotrzebny stres;
  • podziel obowiązki – pamiętaj, że teraz to nie będzie już tylko wasz świat. Nie bój się prosić o pomoc, która pozwoli ci pogodzić wszystkie obowiązki, czy po prostu odpocząć. Nic tak nie frustruje jak stres i branie wszystkiego na siebie;
  • ustal harmonogram – można powiedzieć, że od teraz twoje życie powinno być trochę bardziej zaplanowane. Dzieląc obowiązki z partnerem wyznacz dni, w których opiekujecie się dzieckiem, robicie zakupy, sprawdzacie zapasy, przeznaczacie czas na domowe porządki, pracę i czas wolny. Harmonogram zawieście w widocznym miejscu w domu lub korzystajcie z aplikacji do planowania, to bardzo ułatwi te pierwsze tygodnie;
  • zachowaj spokój – nic tak nie wprowadza niepotrzebnych, stresujących sytuacji jak zdenerwowanie mamy. Pamiętaj, twój powrót do pracy to nie koniec świata i nawet jeśli masz kilka stresujących dni, nie nakręcaj się niepotrzebne, to będzie powodować niepotrzebne zdenerwowanie wśród innych członków rodziny.