Każdy, kto kiedykolwiek w swoim życiu miał okazję płynąć jachtem, z chęcią wraca do tego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Ci, którym się to nie udaje, tęsknią za chwilami spędzonymi na wodzie jak za najpiękniejszymi wspomnieniami z beztroskiego dzieciństwa i pragną uczestnictwa w kolejnych rejsach. Pływanie łodziami motorowymi staje się pasją i hobby na całe życie, dlatego warto spróbować. Na pewno nie skończy się na jednym razie!

Dlaczego rejsy?

Transport wodny jest chyba najbardziej niekonwencjonalnym i ekscytującym sposobem podróżowania. Akweny wodne dają niezwykłą swobodę. Nie trzeba, tak jak podczas jazdy samochodem, trzymać się kurczowo pasów ruchu i stosować do sygnalizacji świetlnej. Płyniemy gdzie i kiedy chcemy, a jak pragniemy odpocząć i zatrzymać się na wodzie, nikt nam tego nie zabroni. Rejs łodzią motorową czy jachtem to okazja do podziwiania naturalnego piękna krajobrazów i otaczającej przyrody. Bardzo prawdopodobne staje się spotykanie rzadkich gatunków ptaków i dzikich ssaków. Każdego wieczora podziwia się teatr natury – zachód słońca, który na wodzie jest bardziej spektakularny niż ten podziwiany z nadmorskiej plaży. Na jachcie możemy się opalać, łowić ryby (oczywiście na terenach, gdzie nie jest to zabronione), tańczyć, śpiewać, grać w karty i spędzać miło czas ze znajomymi. Kiedy chcemy, idziemy do koi w celu naładowania baterii na kolejną porcję wrażeń. Cumujemy w portach, przystaniach i marinach, spotykamy się z kolorową społecznością i zwiedzamy okoliczne atrakcje. To naprawdę lepsze od wycieczki autokarowej!

Pierwsze kroki

Na początek poleca się wzięcie udziału w krótkim rejsie zorganizowanym. Możemy być pewni, że jachtem kieruje doświadczony sternik i na pewno wszędzie zdążymy na czas. Nie rzucamy się z motyką na słońce i nie ponosimy odpowiedzialności za organizację rejsu. Taki wypad pomoże w zorientowaniu się, czy ta rozrywka rzeczywiście nam odpowiada. Możemy zobaczyć, jak wygląda rejs jachtem „od środka”, a więc stanąć za sterami, przyswoić sobie filozofię pływania i nauczyć się organizacji logistycznej. Będziemy mieli okazję do sprawdzenia, jakie dodatkowe rozrywki czekają nas na pokładzie i poza nim. Nauczymy się cumowania łodzi i podstaw żeglugi. Niejedna wypożyczalnia jachtów organizuje takie wypady. Można je też znaleźć w ofercie biur podróży, na rynku są również specjalne firmy zajmujące się głównie organizacją rejsów. Zastanowić się trzeba, czy wolimy zapłacić za jacht i sternika i tym samym zabrać swoich przyjaciół, czy też dołączyć do nieznanej nam grupy. Jedno jest pewne – przeżycie raz takiej przygody sprawi, że będziemy pragnęli więcej.

Przygotowanie do samodzielnego rejsu

Chcąc pływać łodzią samodzielnie, bez udziału sternika, musimy przygotować się na wzięcie na siebie sporej odpowiedzialności. Pamiętajmy o przyswojeniu sobie wszelkich obowiązujących na wodzie przepisów, takich jak zakazie pływania na środku jeziora czy absolutnym zakazie spożywania alkoholu przez osobę sterującą, a później bezwzględnie ich przestrzegajmy. W końcu na akwenach wodnych też pracują organy władzy, reprezentowane przez straż wodną. Zaopatrzmy się w książki branżowe, a jeśli chcemy pływać jachtem żaglowym upewnijmy się, że potrafimy wiązać węzły, ujarzmić liny i grota oraz znamy różę wiatrów. Najlepiej byłoby, gdybyśmy podjęli się kursu na patent sternika jachtowego lub sternika motorowodnego. Taki kurs kończy się egzaminem z częścią praktyczną i teoretyczną. Po uzyskaniu patentu sternika jachtowego, możemy pływać żaglówkami z dowolną powierzchnią żagla i silnikiem pomocniczym. Sternik motorowodny uprawniony jest do pływania łodziami motorowymi bez ograniczeń mocy. Nie posiadając uprawnień również możemy pływać, jednak nakłada się na nas pewne bariery. Mamy prawo do samodzielnego pływania łodzią motorową z silnikiem o mocy nieprzekraczającej 10kW, bądź żaglową o długości całkowitej poniżej 7,5m. Zanim je zakupimy lub wypożyczymy, należy być pewnym, że potrafimy takimi łodziami sterować.

Ahoj!

Aby wypłynąć w rejs, musimy posiadać własną łódkę. Ceny jachtów, zarówno żaglowych jak i motorowych są tak duże, że wielu na taki zakup nie stać. Łódź kosztuje więcej niż nowy samochód średniej klasy, a nawet na modelach używanych nie da się zbyt wiele zaoszczędzić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być alternatywa w postaci wypożyczenia naszego wodnego środka transportu. Ważny jest wybór doświadczonej, odpowiedniej wypożyczalni. Powinna ona doradzić nam w wyborze modelu łódki, zapewnić jej czystość i bogate wyposażenie oraz posiadać stosowne certyfikaty. Dobra wypożyczalnia jachtów zaoferuje pomoc techniczną i serwis w okolicy portu, zakup ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach, dostęp do aktualnych danych pogodowych oraz fachową obsługę. Wypożyczalnie organizują także przewozy jachtów (tzw. czartery) do portów, z których warto skorzystać, jeśli któraś łódka spodobała nam się wyjątkowo i chcielibyśmy ją wypróbować na nowych akwenach. Możemy także zarezerwować nasz środek transportu w wypożyczalniach jachtów online. Jedną ze stron oferujących takie usługi jest na przykład yacht-booking.pl.

Końca nie widać…

Pływanie żaglówką lub łodzią motorową staje się z miejsca pasją na całe życie. To niekonwencjonalne hobby, dające relaks, rozrywkę i adrenalinę. Pozwala na ciekawe podróże w otoczeniu natury, poznanie fascynujących ludzi i pięknych miejsc. Jest także pasją prestiżową, wzbudza podziw w innych ludziach. Nic dziwnego, w końcu nieustraszeni pływający po bezkresnych wodach oceanu świata, muszą być ludźmi unikalnymi. Poczuć wyjątkowość, stojąc za sterem jachtu – bezcenne.