Ciąża to dla kobiety czas szczególny. Rozwój zarodka w Twoim ciele sprawia, że ulega ono dynamicznym i często zaskakującym przemianom. Sprawdź kalendarz ciąży i przygotuj się na wszystko, co Cię czeka!

W ciągu kolejnych 40 tygodni wiele się w Twoim życiu zmieni. Warto więc, byś od samego początku była na te zmiany przygotowana i w pełni świadomie przygotowywała swój organizm na kolejne etapy ciąży. Ale zacznijmy od początku…

Tygodnie 1-4 – zanim zacznie się życie

Pierwsze 4 tygodnie to przygotowanie do samej ciąży. Cały cykl rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem owulacji, więc jeśli starasz się o dziecko, to już w tym czasie powinnaś zacząć szczególnie dbać o siebie. Zazwyczaj w 3 tygodniu dochodzi do właściwego zapłodnienia, a pod koniec pierwszego miesiąca zapłodniona komórka jajowa zajmuje przytulne miejsce w błonie macicy, gdzie się zagnieżdża. I właśnie wtedy możesz odczuć pierwsze objawy ciąży – zatrzymanie miesiączki, rozdrażnienie i zmęczenie. A także objawy typowe dla początków miesiączki, więc najwyższa pora na…

Tygodnie 5-8 – jesteś w ciąży!

2mm zarodek siedzący w Twoim brzuchu to znak, że ciąża się rozwija. 5 tydzień to mdłości, zmęczenie i częste oddawanie moczu. W 5 tygodniu apteczne testy ciążowe z niemal 100% pewnością wykażą, czy jesteś w ciąży. Kolejne tygodnie to dynamiczny rozwój zarodka, połączony z coraz silniejszym zmęczeniem z Twojej strony, piersi nabrzmiewają i stają się bardzo wrażliwe, a ty powinnaś już konsultować się z ginekologiem i słuchać jego zaleceń. Pod koniec 2 miesiąca będziesz miała wilczy apetyt, i nierzadko specyficzne wymagania co do smaku potraw.

Tygodnie 9-12 – nadchodzi spokój

Choć w 9-10 tygodniu wciąż możesz czuć się obolała i rozdrażniona, to końcówka 10 tygodnia to przełomowy moment – od tego momentu przestajesz mieć w sobie zarodek, a zaczynasz mieć płód. Malutki człowieczek o wadze około 6 gramów i 4cm długości, z małą buzią i całkiem ludzkim kształtem. Kolejne 2 tygodnie będą dla Ciebie znacznie łagodniejsze, powinnaś czuć się coraz lepiej, Twoja waga będzie wzrastała, Ty będziesz się czuła radosna i pełna energii – choć przeczulenie na zapachy może sprawić, że nawet ukochane perfumy schowasz głęboko do szafy.

Tygodnie 13-16 – czujesz się kwitnąco

I tak wyglądasz! W 3 miesiącu czujesz się dobrze, większość dolegliwości z początku ciąży mija, a Ty spokojnie przybierasz na wadze i na bieżąco chodzisz na wizyty do lekarza. W tym czasie dziecko rozwija się bardzo intensywnie, pod koniec 16 tygodnia powinnaś zacząć wyczuwać delikatne ruchy płodu. Dużo się ruszaj, chodź na spacery i zacznij przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny!

Tygodnie 17-20 – chłopiec, czy dziewczynka?

Czujesz się ciągle głodna, jednak trzymaj dietę. Z pewnością będziesz coraz cięższa – brzuszek jest już mocno zaokrąglony, piersi pełne, a nogi nieco nabrzmiałe i obolałe – wszystko przez zmiany hormonalne. W 17 tygodniu koniecznie zrób badania poziomu cukru we krwi, by w razie potrzeby jak najsprawniej wyleczyć cukrzycę, która pojawia się u 1-2 kobiet na każde 100. Niestety, możesz ponownie czuć się coraz bardziej zmęczona i osłabiona.

Maluszek jest już całkiem żwawy, a rozpoznanie jego płci nie sprawi lekarzowi najmniejszych problemów. Około 20 tygodnia waży około 260 gram i mierzy 16cm, a na badaniu USG można dokładnie je zmierzyć i ocenić stan zdrowia. Jakby tego było mało, słyszy już dobrze, co dzieje się na zewnątrz i czuje Twoje emocje. Jest przy tym niezwykle ruchliwe, co przysporzy Wam mnóstwa radości.

Tygodnie 21-24 – mały sportowiec

W 6 miesiącu dziecko rusza się bardzo intensywnie, co może dać Ci się we znaki – problemy ze snem mogą być dość duże, czasem potrzebna będzie konsultacja z lekarzem. Brzuszek jest już duży, a Ty powinnaś zadbać o swoją skórę, gdyż w tym okresie możliwe jest, że pojawią się rozstępy. I do kompletu macica naciska na pęcherz, więc do toalety chodzisz bardzo często.

Tygodnie 25-28 – coraz ciężej…

Kolejne tygodnie to rozwój płodu, połączony z coraz szybszym zmęczeniem. Waga dziecka przekroczy kilogram już w 27 tygodniu, a Ty powinnaś zauważyć wzrost wagi o 7-10kg od początku ciąży. W piersiach może pojawiać się już pokarm, a Ciebie boli kręgosłup, masz trudności z nabraniem powietrza (macica uciskająca przeponę skutecznie ogranicza pojemność płuc), a z toalety w zasadzie nie wychodzisz – rozwiązanie coraz bliżej!

Tygodnie 29-32 – coraz ciaśniej…

W 29 tygodniu dziecko ma już niemal 40cm długości i jest mu w brzuchu bardzo ciasno. Jego mózg się szybko rozwija, przyjmuje już komplet bodźców – reaguje na dźwięki, światło i czuje wszystko, co się wokół niego dzieje. Ty natomiast czujesz się mocno ociężała, ale pełna energii – uważaj jednak, by się nie przeforsować, jeszcze będziesz jej potrzebowała. Pod koniec miesiąca malec ma już niemal 2kg, więc brakuje mu miejsca na ruchy – a jeśli się rusza, to łagodnie, choć i tak doskonale wyczujesz nawet najmniejsze zmiany jego położenia.

Tygodnie 33-36 – ostatnia prosta

Kolejne tygodnie to dalszy wzrost dziecka, i coraz bardziej uporczywe dolegliwości z tym związane. Możesz mieć problemy z poruszaniem się, oddychaniem i ciągłą zgagę. I częste wizyty w toalecie, jako że dziecko potrafi wydalić nawet 500ml moczu dziennie, co oczywiście przechodzi przez Twoje nerki i Twój pęcherz.To normalne objawy, więc nie powinnaś się przejmować. Pod koniec tego okresu dziecko ustawia się już główką w dół, by przygotować się na wyjście na świat.

Tygodnie 37-40 – bądź gotowa na rozwiązanie!

Od 37 tygodnia dziecko może się urodzić już jako wcześniak, więc poród będzie określony jako ciąża donoszona. W tym czasie śpisz głównie na lewym boku (poprawia to ukrwienie i jest najwygodniejszą pozycją), a dziecko wykonuje tylko niewielkie ruchy – i rozpycha się w brzuchu, więc gdy się położysz zobaczysz, jak się przemieszcza. Do tego przybiera na wadze, a Ty coraz częściej jeździsz na kontrole, nie mogąc się doczekać porodu. A gdy już ten moment nastąpi… Zaczniesz nowe życie!

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w serwisach parentingowych i okołociążowych, gdzie każdy kalendarz ciąży jest opatrzony przydatnymi wskazówkami i zaleceniami pozwalającymi na spokojne przetrwanie ciąży.