Wielu dorosłych i dzieci cierpi z powodu alergii. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w nadwrażliwości na pyłki, składniki pokarmowe, związki chemiczne oraz jad lub produkty przemiany materii organizmów żywych. Można powstrzymać się przed wychodzeniem z domu albo spożywaniem uczulających produktów, ale jak usunąć bakterie czy roztocze, których nawet nie widać? Być może ratunkiem okażą się ultradźwięki, a dokładnie myjka ultradźwiękowa. Poznaj zasadę jej działania.

Bać się czy nie bać?

yellow mite 847873 640Patologiczna reakcja tkanek na działanie obcych substancji to właśnie alergia. Polega ona na odpowiedzi układu immunologicznego w postaci powstania przeciwciał. Te z kolei wraz z antygenem przyczyniają się do uwolnienia różnych substancji (najczęściej histaminy), które doprowadzają do wystąpienia stanów zapalnych. Mogą wystąpić jako odczyn skórny (świąd, wysypka), zaburzenia trawienia (ból, torsje, biegunka), zakłócenia funkcji oddechowych (od kichania po skurcz oskrzeli i duszności). Dolegliwości te są w większym stopniu dokuczliwe, aniżeli niebezpieczne dla życia. Trzeba jednak konsultować objawy ze specjalistą, aby zbagatelizowane nie doprowadziły do wstrząsu anafilaktycznego. On bowiem stanowi realne zagrożenie dla życia.

Ultradźwiękowa odsiecz

Najczęstszym postępowaniem w przypadku alergii jest leczenie objawowe, farmakologiczne oraz immunoterapia, a w razie konieczności oczywiście działanie przeciwwstrząsowe. Ogromną wagę przykłada się w tym wypadku do profilaktyki, gdyż brak kontaktu z alergenem wciąż okazuje się najskuteczniejszym sposobem w walce z nadwrażliwością. W przypadku uczulenia na pyłki, sierść czy roztocze zastosowanie znajdują tu coraz nowocześniejsze urządzenia, jak odkurzacz wodny, oczyszczacz powietrza lub myjka ultradźwiękowa. Można z jej pomocą dbać o higienę szczoteczek do zębów, grzebieni, protez stomatologicznych, aparatów ortodontycznych, lecz także okularów, biżuterii, inhalatorów i wielu innych przedmiotów.

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa to urządzenie mające kształt pudełka, skrzynki albo pojemnika o różnych gabarytach. Posiada zbiornik, do którego wlewa się wodę, ewentualnie określony detergent (ultradźwięki wraz z temperaturą podnoszą działanie środków myjących bądź odkażających). Generator fal wzbudza ultradźwięki. Powstają strefy wysokiego oraz niskiego ciśnienia. Następuje zjawisko kawitacji; podczas fazy niskiego ciśnienia w cieczy powstają pęcherzyki powietrza, które pęcznieją i w fazie wysokiego ciśnienia ulegają implozji. Ogromna energia, jaka wyzwala się w tym czasie zostaje wykorzystana do odrywania, a następnie usuwania wszelkich zabrudzeń (w tym osadów, roztoczy, pyłków, zarodników pleśni, grzybów) z najdrobniejszych nawet szczelin i załamań. W ten sposób łatwo ograniczyć ilość czynników uczulających.

DeNovo
5018 1

Źródło: Na zdjęciu myjka ultradźwiękowa z katalogu na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, gdzie znajdują się oczyszczacze soniczne marki Ulsonix o różnej pojemności wraz z opisami.