Sprzedaż mieszkania może być jednym z najbardziej ekscytujących momentów w Twoim życiu – daje Ci możliwość dość pokaźnego zarobku, a także przeniesienia się do nowej lokalizacji. Jednak aby cały proces był bezproblemowy należy wiedzieć, jakich błędów unikać, a tych właściciele nieruchomości popełniają naprawdę wiele.

Oszczędź sobie nerwów i sprawdź, czego nie należy robić podczas sprzedaży mieszkania.

1. Brak emocjonalnego przygotowania

Wprowadzenie Twojego domu na rynek nieruchomości może być ekscytujące, ale z drugiej strony jest też wyczerpujące mentalnie i fizycznie. Tak naprawdę mogą minąć tygodnie lub miesiące, zanim poprawnie przygotujesz się do pożegnania ze swoim mieszkaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – przecież najpewniej łączy Cię z tym miejscem wiele emocji i doświadczeń. Zanim zdecydujesz się upublicznić ogłoszenie porozmawiaj z sąsiadami, przyjaciółmi i rodziną, z którą razem podejmiecie ostateczną decyzję. Warto również zrobić listę „za” i „przeciw”, dzięki czemu łatwiej ocenisz, czy sprzedaż mieszkania ma sens.

2. Wejście na rynek mieszkaniowy „na ślepo”

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości przeszedł historyczny kryzys z powodu globalnej gospodarki, ale eksperci twierdzą, że zaczyna on się normować. Nie zmienia to jednak faktu, że przed sprzedażą mieszkania nadal powinno się sprawdzić statystyki dotyczące rynków lokalnych i sąsiednich społeczności. Musisz umieć określić, czy mieszkasz w miejscu wysoko cenionym przez turystów, czy też Twoje lokum jest w świetnym stanie i przeznaczone dla dużej rodziny – w obu tych przypadkach zarówno cena, jak i data wystawienia ogłoszenia będą miały znaczenie. Przed wejściem na rynek poobserwuj go trochę, notuj zmiany i oceniaj konkurencję.

3. Przyjmowanie pierwszej oferty

Zapewne miło zaskoczy Cię ogromne zainteresowanie, jakie będzie wzbudzało Twoje mieszkanie. Nie chcemy gasić Twojego zapału, jednak najprawdopodobniej większość telefonów, jakie odebrałeś, zostały wykonane przez firmy zajmujące się wykupywaniem tanich nieruchomości. Oczywiście nie ma nic złego w rozważeniu ofert od takich agencji. Rozwiązanie to ma nawet sporo plusów – można być pewnym co do zapłaty i terminowości. Problem polega jednak na tym, że pracownicy tych firm wycenią Twoje mieszkanie na podstawie suchych liczb – wielkość pokoi, odległość do centrum itd. W rzeczywistości mogą więc zaoferować Ci cenę, która będzie znacznie zaniżona niż faktyczna wartość.

4. Wybór nieodpowiedniego pośrednika

Zatrudnienia pośrednika sprzedaży mieszkania to świetny pomysł, tym bardziej wtedy, kiedy sam nie masz czasu zajmować się wszystkimi formalnościami. Wybierając go zaufaj swoim instynktom, jeśli chodzi o osobiste decyzje dotyczące Twojego mieszkania. Pośrednik powinien być w stanie pomóc Ci wycenić Twoje lokum, zbadać porównywalne nieruchomości, które zostały sprzedane i które są obecnie na rynku itd. Jeśli Twój pośrednik poprosi Cię o sprzedaż domu w sposób, który nie pasuje do Twojego stylu, osobistych preferencji lub przekonania, rozważ zatrudnienie kogoś innego. Jest wielu profesjonalistów z branży nieruchomości, którzy mogą idealnie dopasować się do Twoich potrzeb.

5. Zatrudnianie znajomego pośrednika

Wszyscy możemy mieć pośrednika w rodzinie lub znać kogoś, kto pracuje w branży. Chociaż może to być wspaniałe doświadczenie na poziomie towarzyskim, to jednak bardzo często nie jest zbyt dobre dla interesów. Bliskiej osobie trudniej odmówić lub proponować inną taktykę sprzedaży. Problematyczna może stać się również kwestia zapłaty. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy Twój przyjaciel jest najlepszym pośrednikiem, z jakim możesz współpracować, to po prostu nie zatrudniaj go.

6. Zbytnia modernizacja mieszkania

Wydawać by się mogło, że każdy z nas lubi ultranowoczesne wnętrza i korzystanie z najnowszej technologii na każdym kroku. Jednak jeśli mieszkanie znajduje się w okolicy, która nie ma nic wspólnego z Doliną Krzemową, to lepiej nie przesadzać. Istnieje limit przy modernizacji mieszkania, który jest uważany za normę. Świetnie więc odnowić kuchnię, łazienkę i główny pokój, jednak wszystko powinno odbyć się z zachowaniem zwykłych standardów. Nie wszyscy oczekują telewizorów w każdym pomieszczeniu lub sterowania światłem przy pomocy głosu. Pamiętaj, że wydanie 250 000 zł na aktualizację nie oznacza podniesienia ceny wywoławczej o taką samą kwotę. Dokonując renowacji, staraj się pozostać w zgodzie z otoczeniem, które jest tak prawie tak samo ważne, jak mieszkanie. Pamiętaj, że aranżacja wnętrza jest istotna, ale nie idź zbyt odważnie w unowocześnienie wszystkiego.

Najważniejsze, o co musisz zadbać, to odświeżenie ścian, wyeliminowanie usterek i wymiana zniszczonych mebli. Nigdy nie okłamuj swoich klientów i nie ukrywaj problemów, z jakimi można spotkać się w Twoim mieszkaniu – tym sposobem stworzysz sobie tylko niepotrzebnych nieprzyjemności.

Artykuł powstał we współpracy z Nawigator Nieruchomości Sodo&Sokół

Nawigator Sodo i Sokół

www.nawigator-nieruchomosci.pl

Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w Warszawie i Krakowie