Majorka to największa wyspa hiszpańska należąca do Archipelagu Balearów, leżąca na Morzu Śródziemnym, ok 80 km od wybrzeży Hiszpanii. Stolicą Majorki jest Palma (Palma de Mallorca).
Dzięki piaszczysty plażom, których jest ponad 200, pięknym widokom i krystalicznie czystym wodom Morza Śródziemnego Majorka jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc na spędzenie letnich wakacji.
Majorka – idealna pogoda na wakacje
Majorka to wyspa leżąca w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co sprawia, że pomimo tego, iż temperatury w sezonie (lipiec, sierpień) sięgają ponad 30 stopni to pogoda jest całkiem przyjemna, aby wypoczywać na plaży lub przy hotelowym basenie. Ponieważ na Majorce lato trwa prawie pół roku – od maja do października to gwarancję letniej aury będziesz miała również poza szczytem sezonu. W maju i październiku temperatura na Majorce wynosi ok 20 stopni. Taka temperatura sprzyja z kolei wycieczkom krajobrazowym i zwiedzaniu wyspy.
Majorka – co warto zobaczyć?
- Palma de Mallorca – to największe miasto i zarazem stolica Majorki. To właśnie Palma (Palma de Mallorca) może poszczycić się ogromną liczbą kawiarenek, pubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana (zwłaszcza w sezonie), wspaniałymi plażami, a także zabytkami, których nie sposób ominąć. Wśród nich jest ten najbardziej okazały zabytek – monumentalna Katedra La Seu z przepięknym żyrandolem w kształcie korony cierniowej. Ogromna liczba wież sprawia, że Katedra La Seu do złudzenia przypomina zamek.
- La Calobra – to cudowna zatoka, leżąca w górach Serra de Tramuntana. La Calobra zachwyca przede wszystkim cudownymi widokami oraz bujną roślinnością. W zatoce La Colobra znajduje się także wąwóz Torrent de Pareis. Podczas 6 godzinnej wędrówki możesz zobaczyć niezwykłe formy skalne oraz urwiska, które tworzą krajobraz wąwozu Torrent de Pareis.
- Kolejka Ferrovial de Soller – kolejka wąskotorowa jest jedną z największych atrakcji na Majorce. Trasa prowadzi z Palmy (Palma de Mallorca) do Soller. Następnie z Soller możesz przesiąść się do zabytkowego tramwaju i kontynuować podróż do Port de Soller. Cała trasa prowadzi przez najbardziej malownicze tereny Majorki. Z okna kolejki możesz podziwiać m.in. górskie masywy, gaje cytrusowe i gaje migdałowe.
- Półwysep Formentor – półwysep jest uważany za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych jakie możesz znaleźć na Majorce. Na całej trasie prowadzącej z Pollenca do przylądka Formentor oznaczono trzy punkty widokowe, z których rozpościerają się przepiękne widoki. Strome klify w połączeniu z dziką przyrodą tworzą niesamowite widowisko. Na krańcu przylądka dumnie wznosi się latarnia morska. Przy dobrej widoczności widać stąd Minorkę.
- Valldemossa – to malownicze miasteczko na Majorce, które leży u podnóża gór Serra de Tramuntana. Kamienne domki wyrastające ze zboczy oraz wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat. Miasto Valdemossa upodobał sobie sam Fryderyk Chopin i francuska pisarka George Sand, która nazwała Majorkę „wielką Balearą”. W Valldemossa spędzili oni trzy zimowe miesiące na przełomie 1838 i 1839 roku.
- Jaskinie – Majorka to kraina jaskiń. Doliczono się ich ponad 4 tysiące. Najbardziej spektakularne są Jaskinie Smocze (Coves de Drach). We wnętrzu Jaskiń Smoczych znajduje się bowiem jedno z największych podwodnych jezior świata, Jezioro Martel. Liczne formacje stalaktytów i stalagmitów tworzą naprawdę niesamowity krajobraz.
Rozwój masowej turystyki, który zapoczątkowany był na Majorce dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia przewidziała sama Georg Sand zamieszczając w swojej książce pt: „Zima na Majorce” następującą treść:
„Aktualnie zalecałabym taką podróż tylko artystom o silnym ciele i pełnym pasji umyśle. Bez wątpienia przyjdzie czas, gdy delikatniejsi miłośnicy podróży, a nawet piękne kobiety będą mogły jechać do Palmy tak jak do Genewy, bez zbytniej fatygi i niedogodności.”
Wygląda na to, że Georg Sand miała całkowitą rację. Obecnie bowiem na Majorkę przybywa rocznie ok. 10 milionów turystów z całego świata.
Źródło: Przewodniki rekreacyjne „Majorka Minorka Ibiza oraz Formentera, Baleary – archipelag marzeń” – Dominika Zaręba