Niezwykłe Rodos – jedna z 12 wysp Dedekanezu, terytorialnie należąca do Grecji. Według greckiej mitologi należała ona do Heliosa – Boga Słońca, który podobno do tej pory zapewnia wyspie około 300 dni słonecznych w ciągu roku. Dzięki temu wyspa ta nie zaskoczy nikogo zmiennością pogody, dlatego też jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych.

Zachwyca ona pięknymi krajobrazami, urokliwymi plażami i niezwykłymi zabytkami, w której widoczne są wpływy włoskie i tureckie. Te ostatnie to zasługa geograficznego położenia wyspy (od wybrzeża tureckiego wyspę dzieli jedynie około 20km).

Miejsce to jest odpowiednie zarówno dla osób szukających rozrywek i aktywnego wypoczynku, jak również dla zwolenników ciszy i spokoju.

Dla tych pierwszych, odpowiednim miejscem do spędzenia wakacji będzie Faliraki. Miejsce skupia rzeszę turystów ze względu na szeroki wybór tawern, sklepów, dyskotek oraz sportów wodnych na plaży. Z kolei osoby ceniące sobie spokój i mniej zatłoczone plaże mogą wybrać kurort Kolymbia. Ogromnym plusem tego miejsca jest to, iż pomimo mniejszej liczby turystów w niewielkiej odległości od hotelu można znaleźć liczne sklepiki i bary. Warto również wspomnieć, że całkiem niedaleko od centrum tego miasteczka (można podjechać miejscową taksówką) znajduje się Tsampika. Jest to miejsce, do którego pielgrzymują bezdzietne kobiety z prośbą o potomstwo. Zgodnie ze zwyczajem, jeśli po przebytej pielgrzymce urodzi się dziewczynka zostaje jej nadane imię Tsampika, jeśli chłopczyk – Tsambikos.

Rodos jest stosunkowo niewielką wyspą i można ją zwiedzić, we własnym zakresie, wynajętym samochodem. Zwolennicy lokalnej komunikacji także znajdą coś dla siebie. Połączenia komunikacyjne są bardzo dogodne, a przystanki znajdują się w niewielkich odległościach od hoteli. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko zwiedzać:)

Najważniejszych miejsca, które z pewnością warto zobaczyć to: urokliwe miasteczko Lindos, ze świątynią Ateny i pięknym widokiem na ruiny zamku Joanitów (miasteczko to jest podobno najcieplejszym miejscem na całej wyspie), zabytkowa starówka miasta Rodos, jego mury obronne oraz port Mandraki, gdzie niegdyś stał jeden z 7 cudów świata antycznego – Wielki Kolos Rodyjski.

Na uwagę zasługują również „dolina motyli” oraz typowe wioski greckie, gdzie zdawać by się mogło, że czas płynie w nich znacznie wolniej lub czasami nawet stoi w miejscu.

Zwiedzając wyspę we własnym zakresie można odkryć niesamowite miejsca – piękne, dzikie plaże i zapierające dech w piersiach widoki, które każdy z pewnością zapamięta do końca życia.

Spędzając wakacje na tej słonecznej wyspie koniecznie należy się wybrać na wyspę sąsiednią – Symi. Urokliwe kolorowe domki, równie piękne plaże to alternatywa dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za zwiedzaniem.

Tradycyjne pamiątki z Grecji to m.in. oliwa z oliwek, przyprawy, lokalne Ouzo oraz poławiane ręcznie gąbki.