Sezonowe zaburzenie nastroju znane nam również jako depresja sezonowa czy choroba afektywna sezonowa zbliżają się do nas wraz z nadejściem jesieni około października i utrzymywać się mogą aż do kwietnia.
Badania wykazują, że depresja sezonowa dotyka o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Badania wykazują również, że depresja sezonowa powiązana jest z temperaturą oraz ilością światła, a raczej ich spadkiem.
Objawy sezonowej depresji
- smutek,
- obniżona aktywność fizyczna,
- drażliwość,
- problemy z pamięcią,
- brak koncentracji,
- spadek libido,
- tycie,
- przewlekłe zmęczenie,
- senność,
- brak chęci do pracy,
- myśli samobójcze,
- zaburzenia snu.
Specjaliści wykazali, że za zmianę samopoczucia odpowiedzialna jest serotonina. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym m.in. za Twój nastrój. Serotonina potocznie nazywana hormonem szczęścia. U osób, u których wykryto obniżony poziom tego hormonu zauważono zwiększoną drażliwość, senność i pozostałe wyżej wymienione objawy.
Serotonina nazywana jest również hormonem miłości. U osób zakochanych zaobserwowano zwiększona ilość serotoniny. Hormon ten zwiększa też ochotę na seks. Badania psychologa Stuart Sutherland wykazały, że w miłości serotonina odgrywają ogromną rolę.
Jak zapobiec sezonowej depresji?
Zastosować terapię światłem – fototerapię. Leczenie białym światłem widzialnym przy pomocy specjalnych lamp do fototerapii lub do koloroterapii czyli światła barwnego. Jak powszechnie wiadomo, światło napędza organizm. Jego niedobór przyczynia się do powstawania depresji sezonowej. 10 minut dziennie terapii światłem znacznie przyczynia się do poprawy sezonowego zaburzenia nastroju.
Zwiększyć poziom serotoniny w organizmie. Poziom serotoniny możesz zwiększyć poprzez ćwiczenia, które pobudzą produkcję serotoniny i poprawią Twój nastrój. Naukowcy twierdzą, że 30 minut dziennie wysiłku fizycznego znacznie zwiększy poziom serotoniny w organizmie co za tym idzie zwiększy samopoczucie.
Zmienić dietę przede wszystkim na taką, która jest bogata w witaminę D. Witamina D jest niezbędna do syntezy serotoniny.