Rozmrażanie, gotowanie, grillowanie, odgrzewanie a nawet gotowanie na parze – kuchenki mikrofalowe to wszechstronne urządzenia, dzięki którym przygotowywanie potraw nie jest żadnym problemem. W najnowocześniejszych modelach można upiec ciasto, przypiec grzanki, przygotować pizzę czy też ugotować wodę na herbatę. Gdy chcesz wyposażyć swoją kuchnię w taki sprzęt, sprawdź na co zwrócić uwagę!

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, czy potrzebna będzie wolnostojąca kuchenka mikrofalowa, czy też ta przeznaczona do zabudowy. Tutaj dużo zależy już od twojej kuchni – gdy kupujesz meble na wymiar, wtedy warto pomyśleć o modelu do zabudowy, który będzie umieszczony w szafce kuchennej, a tym samym można zaoszczędzić miejsce na blacie. Gdy jednak nie planujesz zmiany mebli kuchennych, w takim przypadku rozwiązaniem będzie model wolnostojący.

Ważne paramenty:

  • moc – im jest większa, tym potrawa będzie gotowa szybciej, a zużycie prądu będzie tym samym niższe
  • sterowanie – mechaniczne z użyciem gałek lub elektroniczne z przyciskami
  • pojemność – liczona w litrach, najlepiej wybierać kuchenki, w których zmieści się duży talerz, czyli około 20 litrów

Pomocne funkcje

Jak zostało już wskazane, kuchenki mikrofalowe są produkowane w różnych wariantach z ciekawymi funkcjami. Podstawowe funkcje w każdej kuchence to podgrzewanie, gotowanie i rozmrażanie.

Niektóre modele wyposażone są także w specjalne funkcje: może być to grill do przypiekania potraw na specjalnym ruszcie, funkcja gotowania na parze, podpiekania od spodu, pieczenia 3D z termoobiegiem. Warta uwagi jest także specjalna funkcja combi – pozwala ona na wybranie kilku różnych programów, na przykład na początku podgrzewania, a następnie grillowania potrawy, dlatego nie ma potrzeby włączania wszystkich funkcji po kolei.

Również niektóre modele wyposażone są w funkcje blokady rodzicielskiej, opóźniony start zgodnie ze wskazaniem użytkownika czy funkcję samooczyszczenia z użyciem pary wodnej.

Ile kosztuje mikrofalówka?

Jeżeli interesuje cię tania kuchenka mikrofalowa, w takim przypadku możesz mieć ją już za około 150-250 złotych. Najtańsze kuchenki wyposażone są w podstawowe funkcje, ale już za około 200-250 złotych można kupić model z grillem.