Tunezja ze względu na swój afrykański ciepły klimat i stosunkowo konkurencyjną cenę za pobyt jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów.

Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz pięknych piaszczystych plaż ma ona do zaoferowania ciekawy program wycieczek fakultatywnych.

Odwiedzając ten kraj należy koniecznie wybrać się na dwudniowe safari, które większość biur turystycznych ma w swojej ofercie. Za ok 200 dinarów można zwiedzić praktycznie połowę tego kraju, wziąć udział w dodatkowych atrakcjach jak przejażdżka jeepami po bezdrożach pustyni, poznać prostotę życia Berberów oraz na własnej skórze przekonać się jakim uroczym zwierzątkiem jest „Pan wielbłąd”:)

Należy również pamiętać, że Tunezja to przede wszystkim kraj arabski, w którym panują pewne zasady. Jeśli chcesz zaliczyć urlop do udanych należy się do nich zastosować. Poniżej najważniejsze z nich:

  1. Na lotnisku konieczne jest wypisanie karty pobytu (Warto mieć przy sobie własny długopis:)).
  2. Mile widziany jest bakszysz, czyli napiwek, który daje się praktycznie wszędzie: w barach, hotelach, taksówkach i autobusach (ale uwaga mniej niż 1 dinar nie jest mile widziany, zdarza się, że nie jest przyjmowany wcale).
  3. Tradycją krajów arabskich jest targowanie się. Należy o tym pamiętać i targować się przy każdej nadarzającej się okazji, gdyż ceny dla turystów są dużo wyższe. Wyjątek – sklepiki hotelowe, tutaj radziłabym nie przesadzać, gdyż można zostać nazwanym „bandit” 🙂
  4. W dużych zbiorowiskach ludności np. na targach należy trzymać się blisko siebie, gdyż chwila nieuwagi i można zostać wciągniętym na pobliskie stoisko – marne szanse żeby uciec przed natarczywością arabskiego sprzedawcy:)
  5. Podczas Ramadanu nigdzie nie można zakupić lokalnych napojów wyskokowych (nawet w hipermarketach) dlatego przywiezienie takiego trunku jako souveniru dla bliskich graniczy niemal z cudem:). Wyjątkiem są lotniska, a tam jak wiadomo ceny są wysokie.
  6. Ramadan to czas, w którym Arabowie od świtu do zmierzchu nie nie mogą jeść i pić, dlatego jeśli ktoś z obsługi poprosi Was o przyniesienie kawy lub ciastka nie należy się obrażać tylko spełnić prośbę.
  7. Dla męskiej części społeczeństwa arabskiego niezwykle egzotyczna jest uroda europejska, dlatego kobiety o jasnych włosach i niebieskich oczach mogą czuć się niekomfortowo. Drodzy Panowie nie próbujcie targować się z Arabami o swoje żony, ponieważ każdy taki żart może być brany na serio! Jeśli Arabowi spodoba się jakaś europejska kobieta to na pewno zaoferuje za nią stado wielbłądów. Drogie Panie uczulcie swoich partnerów by nie żartowali na Wasz temat, bo mogą zostać bez swojej ukochanej partnerki i wielbłądów – gdyż przetransportowanie ich do kraju może delikatnie mówiąc się nie udać:)
  8. Tradycyjne i niedrogie pamiątki najlepiej kupić w miejscowości Kairouan. Miejscowość ta jest w planie dwudniowej wycieczki na safari. Pamiątki można tam zakupić już od 1 dinara.