Chlamydioza to najczęściej występująca choroba bakteryjna przenoszona drogą płciową. Za rozwój chlamydiozy odpowiedzialna jest bakteria tlenowa – Chlamydia trachomatis. Nieleczona chlamydioza może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie narządów miednicy mniejszej, przewlekłe bóle w miednicy lub nawet niepłodność, dlatego nie wolno lekceważyć niepokojących objawów i w przypadku ich wystąpienia należy bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem.

Objawy chlamydiozy

Choroba często przez długi czas rozwija się bezobjawowo, doprowadzając do powstania stanów zapalnych szyjki macicy i cewki moczowej. W przypadku zapalenia szyjki macicy pojawia się charakterystyczna ropno-śluzowa wydzielina z ujścia szyjki macicy, zaczerwienienie i obrzęk tarczy macicy oraz plamienia pomiędzy cyklami miesięcznymi. W przypadku zapalenia cewki moczowej obserwuje się częstsze niż dotychczas oddawanie moczu oraz wydzielinę z cechami ropnego śluzu.

Leczenie chlamydiowego zapalenie szyjki macicy i cewki moczowej

Bezzwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczona chlamydioza może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań. Terapia polega na zastosowaniu antybiotyków z grupy tetracyklin, makrolidów lub fluorochinolonów, które wykazują najwyższą skuteczność w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za rozwój zakażenia. Niezwykle istotne jest także, by leczenie było prowadzone u obojga partnerów seksualnych równocześnie.

Leczenie wspomagające

W trakcie antybiotykoterapii warto wspomóc proces regeneracji środowiska pochwy dostępnymi bez recepty preparatami, które mają korzystne działanie na błonę śluzową układu rodnego. W łagodzeniu objawów zakażeń skuteczna jest benzydamina, substancja aktywna, która redukuje dolegliwości bólowe, a także wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne. Jedynym dostępnym na polskim rynku środkiem leczniczym  zawierającym benzydaminę jest preparat Tantum Rosa. Jest on wskazany do stosowania u kobiet zmagających się różnorodnymi dolegliwościami okolic intymnych.  Ponadto preparat ten może być także stosowany przez  kobiety we wczesnym okresie połogu.

Preparat Tantum Rosa jest dostępny w aptece bez recepty w nowej niższej cenie (teraz tylko ok. 28 zł za opakowanie zawierające 10 saszetek). Zalecane jest również dokupienie irygatora (wielokrotnego użycia) do płukanek pochwy, który zapewnia prostą i wygodną aplikację leku (cena ok. 10 zł).

Należy pamiętać, że leczenie każdego zakażenia okolic intymnych powinno być skonsultowane z ginekologiem, który po badaniu przepisze pacjentce  odpowiednie leki.

Preparaty dostępne w aptece bez recepty powinny być stosowane wyłącznie doraźnie w celu złagodzenia dolegliwości przed wizytą u lekarza. Leki  bez recepty mogą być również stosowane w dalszych etapach  leczenia, jednak lekarz ginekolog  powinien zdecydować  o ich zasadność stosowania

Pełna informacja o leku dostępna na stronie www.tantumrosa.pl.

TANTUM ROSA,

53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego.1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).

1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład. Podmiot odpowiedzialny: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy

Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego:Angelini Pharma Sp. z o.o, ul.Podleśna 83, 05-552 Łazy,  tel.: (22) 70 28 200, fax: (22)70 28202; www.angelini.pl ; www.tantumrosa.pl

OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.